Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yüz Dolgusu

Yüz dolgu uygulamasının alanı çok geniştir. Yüz bölgesinde zamanla yaşın ilerlemesi ile birlikte deformiteler, çökükler ve kırışıklıklar meydana gelebilir. Bu durumda kişilerin estetik görünümlerinden mutsuz olmalarına neden olabilmektedir. Bu durumda yüz bölgesindeki sorunların giderilmesi adına yüz dolgusu işlemi yapılabilmektedir.

Yüz estetiği uygulamalarından olan hyalüronik dolgu işlemi, yüz bir bütün olarak ele alınır ve sorunlu bölgelerin giderilmesi için gerçekleştirilir. Yüzdeki dolgu işleminin amaçlarından biride yüz bölgesinin bir uyum içerisinde olmasını sağlamaktadır. Dudak bölgesine, burun bölgesine, alın ve şakak bölgesindeki çizgilenmelerin giderilmesinde, yanak bölgesinin belirginleştirilmesinde ve çene ucunun yeniden şekillendirilmesi için uygulanabilir.

Yüz Dolgusu Nedir?

Yüz dolgusu uygulaması, yüz bölgesinde yaşlanma ile birlikte oluşan çöküntü ve çizgilerin giderilmesi ile birlikte hacim kazandırılmak amacı ile yapılan estetik müdahalelerdir. Vücutta bulunan hyalüronik asidin zamanla azalmaya başlaması yüz bölgesinde sarkmalar ve deformitelere neden olmaktadır. Bu problemlerin giderilmesi için uygulanan estetik bir işlemdir. Dolgu sayesinde yüz estetiği korunmuş ve genç bir görünüm sağlanmış olur.  Bu uygulama doğal olan hyalüronik asit sorunlu bölgedeki cilt altına özel iğneler ile enjekte edilerek yapılır. Uygulandığı alana hacim sağlayarak daha estetik ve dolgun bir yüz yapısının oluşmasını sağlamaktadır. Yüz dolgu uygulaması hızlı uygulanabilir ve son derece güvenli olmasından dolayı sıkça tercih edilen estetik operasyonlardan biri haline gelmiştir.

 

 

Yüze Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yüz dolgusu, uygulaması kısa sürede etkisini gösteren gençleşme uygulamasıdır. Bu uygulamada hastanın muayenesi yapılarak sorunlu bölge veya bölgeler ele alınır. Yüzde gençleşme sağlayan ve dinamik bir yapı kazandıran bu uygulama sorunlu bölgenin belirlenmesinden sonra hyalüronik asidin gerekli miktarlarda işlem yapılacak alana küçük iğneler ile aktarılarak gerçekleştirilir.

Uygulama süresi işlem yapılacak bölgelere göre değişmekle birlikte ortalama olarak 15 ile 25 dakika arasında sürmektedir. İşlem öncesinde sorunlu bölgeye sızıya hassasiyeti olanlar hastalar için lokal anestezik krem sürülür. Krem etkisini 15 dakika içerisinde gösterir. Daha sonrasında ise işleme başlanabilir.

Yüze dolgu uygulama sonrasında günlük işlerine hemen dönebilirsiniz. Kalıcı olmayan bu uygulamaların etki süresi işlem yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte 9-18 ay aralığında bir etki göstermektedir. Tekrar uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Belirli periyotlarda uygulanması durumunda kalıcılık süresinin uzadığı gözlemlenmiştir.

Yüz bölgesinde hyalüronik dolgu uygulamasının yapılma alanları şu şekildedir ;

  • Alın şakak bölgesindeki çizgilenmelerin giderilmesinde.
  • Yanak ve elmacık kemiklerinin hacim kazandırılması ve belirginleştirilmesinde.
  • Yüz bölgesindeki sarkmaların ve kırıklıkların giderilmesinde.
  • Dudaklardaki hacim sorunların giderilmesi ve simetrik olarak şekillendirilmesi.
  • Göz çevresindeki kırışık ve çizgilenmelerin giderilmesinde.
  • Kaş arasında oluşan çizgilerin giderilerek yenilenmesinde.
  • Çene bölgesindeki uç kısmın hacim kazandırılmasında.
  • Burun yapısının yeniden şekillendirilmesinde.
  • Kaş bölgesinin düzeltilmesinde ve göz altı çöküntülerinin giderilmesinde.

Yüz Dolgusu Zararlı Mıdır?

Yüz dolgusu, uygulamasında hyalüronik asit kullanılır. Bu uygulamada kullanılan asit insan vücudunda bulunan bir asittir. Yaşlanma ile birlikte azalan bu asidin tekrar kazandırılması sağlanır. Bu sayede cilt yenilemesi ve gençleşme meydana gelmektedir. Günümüze kadar herhangi bir yan etki görülmemiştir. İşlem sonrasında hafif düzeyde uygulama yapılan bölgede pembemsi görünüm ve şişlik oluşmaktadır. Bu şişlik ve pembemsi görünüm olası bir durumdur. 1-2 gün içerisinde kaybolacaktır.

Yüze dolgu uygulamasından 18 yaşını doldurmuş, genel sağlık sorunları olmayan ve ilaçlara alerjisi olmayan kadın ve erkek herkes yaptırabilmektedir. Hamile ve emzirme döneminde olanlarda bu uygulamadan yararlanamazlar. Yüz bölgesindeki deformitelerin giderilmesini sağlayan dolgu uygulaması hastane ortamında hekim tarafından yapılması durumunda son derece güvenli bir yüz estetik dolgu uygulamasıdır.