Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dermabrazyon

Cilt yapısındaki düzensizliklerinin ve deformasyonların giderilmesi için uygulanan cilt zımparalama işlemidir. Cilt soyma işlemi olarak da adlandırılan bu tedavide yara izleri ve dikiş izlerinin giderilmesini sağlanmaktadır. Cerrahi bir uygulama olmayan yöntem son derece ağrısız ve kolay uygulanmaktadır. Cilt düzensizlikleri giderme operasyonu sayesinde dış etkenlerden dolayı oluşabilecek cilt deformiteleri giderilmiş olmaktadır. Cilt yapısına aşırı güneşin yaptığı tahrip giderilir. Akne ve leke izlerinin giderilmesinde, yüzeysel lekelenmeler ve cilt pürüzlerinin giderilmesinde etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca dermabrazyon işlemi sayesinde siyah noktalar giderilmiş olacaktır.

Dermabrazyon Cilt Yenileme Tedavisi

Cilt soyma tedavisi mekanik ve lazer yöntemleri ile yapılmaktadır. Uygulamada genel veya lokal anestezi kullanılmaktadır. İşlemin yapılacağı bölge ve alana göre belirlenir. Yüz bölgesine uygulanacak dermabrazyon tedavisinde tüm yüz bölgesine uygulanmaktadır. Bunun nedeni uygulama yapılan bölge ile diğer alanlarda oluşabilecek ton farklılıklarıdır.

Cilt zımparalama uygulaması mekanik bir cihaz ile gerçekleştirilir. Elmas bir zımpara ile motor kullanılarak gerçekleştirilen bu operasyonda cilt temizliği sağlanmaktadır. Dermabrazyon cilt yenileme tedavisinde sivilceler sonrasında oluşan izlerin giderilmesinde etkilidir. Ayrıca birçok alanda uygulanmaktadır. Doğum sonrasında oluşan lekelerin giderilmesinde, yara ve dikiş izlerinin giderilmesin, dövmelerin çıkartılmasında kullanılır. Dermabrazyon cilt soyma tedavisinde cinsiyet ve yaş ayrımı bulunmamaktadır. Genel sağlık durumu iyi olan herkes bu durumdan yararlanabilmektedir. Bu uygulamada cilt rengi koyu olan kişiler renk açılmaları olduğu gözlemlenmiştir. Açık cilt tenine sahip kişilerde herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz.

Dermabrazyon Cilt Soyma Uygulaması

Cilt soyma tedavisi öncesinde yapılan muayene ile birlikte tedavi yöntemi belirlenmektedir. Zımparalama veya CO2 lazer, erbium lazer kullanılmasına karar verilecektir. Genel olarak lekelerin, yara izlerinin ve sivilce izlerinin giderilmesi için tercih edilmektedir. Sivilce izleri için uygulanan tedavi belirli seans aralıklarında uygulanması durumunda başarılı sonuçlar vermektedir. Hastanın uygulama sonrasında aşırı güneş ışınlarından ciltlerini koruması gerekmektedir. Operasyon süresi yaklaşık olarak 35-40 dakika arasında sürmektedir.

Dermabrazyon Cilt Zımparalama Öncesi ve Sonrası

Dermabrazyon ile cilt zımparalama öncesinde hastanın sigara kullanımı varsa belirli bir süre bırakması germektedir. Öncesinde ve sonrasında bırakılan sigara iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Hastanın işlem öncesinde aspirin vb. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaması gerekmektedir. Cilt zımparalama dermabrazyon sonrasında hafif derece ağrı oluşabilir. Bu durum basit ağrı kesiciler ile giderilmektedir. Uygulama yapılan bölgenin durumuna göre 7-15 gün aralığında yeni hücre oluşumu başlamaktadır. 2 haftalık bir süre sonrasında iyileşme tamamen gerçekleşir. 1-3 ay aralığında  tedavinin etkileri görülecektir. Bir ay gibi bir süre sonra işlem yapılan bölgede kızarıklık görülebilir. 2-3 seanslık bir uygulama ile kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Bu tedavi sayesinde cilt temizliği yapılarak tazelik kazandırılmış olunur.