Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Cilt Gözenekleri Sıkılaştırma

Cilt gözeneklerini sıkılaştırma uygulaması son zamanlarda cilt temizliği ve bakımın için kadın ve erkek herkesin talebi haline gelmiştir. Özellikle akne ve siyah noktalar olarak karşımıza çıkan cilt yapısındaki sorunlar, yağlı cilt yapılarında sıkça görünen bir sorundur. Cildin yağlılık ve kuruluk oranının bozulması ile cilt gözeneklerin de genişleme meydana gelir. Bunun sonucunda siyah noktaların artmasına cilt sağlıksız bir hale dönüşmesine neden olmaktadır. Bu durumda cilt gözenekleri sıkılaştırma işleminde Q Switched Nd YAG lazer, CO2 fraksiyonel lazer sistemleri ile giderilmektedir.

Cilt Gözeneklerin Sıkılaştırmak Neden Gerekli?

Cilt gözeneklerinin genişlemesi en sık yüz bölgesinde, yanaklar ve çene bölgesinde görülmektedir. Tüm yüz bölgesinde gözeneklerin genişleme durumu da olabilmektedir. Gözenekler yağlı cilt yapısında, hamilelik sonrasında, ergenlikte, ilaçlar ve beslenme alışkanlıklarından dolayı oluşabilmektedir. Yağlı cilt yapılarında yağ gözenekleri cildin genişlemesine neden olmaktadır. Gözeneklerin genişlemesi akne sorunlarına dönüşebilir.

Yaşla beraber kollajen yapının azalması ve gözeneklerin daha çok genişlemesine neden olmaktadır. Cildin yaşlanması, güneş ışınları cilt tahribine neden olmaktadır. Ciltte oluşan ölü derilerin atılamaması durumunda gözeneklere birikmesine neden olmaktadır. Bu durumda gözeneklerin sıkılaştırılması ve sağlıklı bir cilt yapısının kazandırılması için sıkılaştırma gereklidir. Bu sayede daha parlak ve dinamik bir cilt kazandırılmış olunur.

 

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırma Yöntemleri

Cilt yapısında bulunan kıl kökü ve yağ bezi kanalları yağlı cilt ve yaşlanmanın etkileri ile genişlemektedir. Bu genişlemeler sonucunda cilt gözeneklerin de tıkanmalar meydana gelir bu durumda cilt gözeneklerini sıkılaştırma tedavisi uygulanması gereklidir. Cilt gözeneklerin de yaşlanma ve dış etkenlerden dolayı tıkanmalar meydana gelmektedir. Güneş ışınları da gözeneklerin genişlemesinde ve daha sonrasında siyah noktalara ve akneye dönüşmesine neden olmaktadır. Bu durumda cilt gözeneklerini sıkılaştırma uygulamasının yapılması gerekir.

Cilt gözeneklerini sıkılaştırma uygulaması kadın ve erkeklere rahatlıkla uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Cilt gözeneklerin de siyah nokta ve akne sorunları bulunan genel sağlık durumu iyi olan herkes bu tedaviden yaralanabilmektedir. Gözeneklerin sıkılaştırma uygulamasında Q Switched Nd YAG lazer, CO2 fraksiyonel lazer sistemleri kullanılır. Son derece etkili olan bu yöntemlerde, cilt altındaki kollajen yapının tetiklenmesi ve cilt yapısının yenilenmesi sağlanır. Uygulama süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında hasta evine ve günlük işlerine rahatlıkla dönebilir.

Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması işlemi cilt sağlığı ve temizliği açısında son derece önemlidir. Daha parlak ve dinamik bir cilt yapısı için gerekli olan bu tedavi yöntemi son derece konforludur. Siyah nokta, akne sorunları yaşayan kadın ve erkek herkes yaptırabilir. Bazı durumlarda bu tedavi sistemi uygulanmaz. Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlara, işlem yapılacak bölgede aktif yara ve enfeksiyon bulunması durumunda, deri hastalıklarına sahip olmak ve ilaç kullanımına devam etmek durumları dışında gelişimini tamamlamış kadın ve erkek herkese uygulanabilir.