Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bacak Estetiği

Bacak estetiği, bacak bölgesindeki çarpıklık ve şekil bozukluklarının giderilmesi için uygulanan ve vücut estetiğinin bir parçası olan bacakların estetik bir görünüm kazanması için yapılan uygulamaların tümüne denilmektedir. Bacakların ince ve çarpık olması durumunda kadınların bacak görünümlerinden rahatsız olmalarına hatta kıyafet seçimlerinde zorlanmalarına neden olmaktadır.

Bacak Estetiği Ameliyatı

Bacak estetiği ameliyatı, egzersiz veya kilo alınsa bile bacak bölgesindeki çarpıklık ve incelik giderilemeyebilir. Bacak yapısındaki kasların zayıf olmasından kaynaklanan bu çarpık bacak sorunu dolgu ve yağ enjeksiyon uygulamaları ile giderilir. Ayrıca bacak protezleri kullanılarak çarpıklık ve ince bacak görüntüsünün giderilmesi kişilerin estetik bir bacak görünümüne sahip olmasını sağlar. Bu estetiği uygulamaları ile bacak kalınlaştırma, bacak inceltme ve çarpıklık sorunları giderilir.

Çarpık Bacak Estetiği

Çarpık bir bacak görüntüsü kişilerin görünümlerinden rahatsız olmalarına neden olmaktadır. Özellikle çarpık bacaklara sahip kadınlar vücut estetik görünümünü bozmasından dolayı şikayetçilerdir. Bu bacaklardaki çarpık görünümün giderilmesinde, bacak protezleri, yağ enjeksiyonları ve dolgu maddeleri kullanılarak yapılabilir. Hastanın bacak bölgesindeki sorun düzeyine göre yapılacak uygulama belirlenmektedir.

Bacak protezleri ile bacak çarpıklıklarının giderilmesi, uygulamasında istenilen dolgunluk sağlanması ile birlikte kalıcı bir uygulamadır. Bacak çarpıklıkların da kullanılan silikon protezler bacakların iç kısmına veya dış kısmına uygulanabilir. Bacak simetrisinin sağlanması için uygulana bu operasyonlarda, bacak iç tarafında konulan silikon protezler sayesinde çarpıklık sorunu giderilir. Bacak eğriliği sorunun giderilmesinde kullanılacak protezler, bacak boyu ve inceliğine göre belirlenir. Bu uygulamalar hastane ortamında yapılması gerekir. Bacak sorunlarının giderilmesinde genel anestezi veya lokal anestezi kullanılabilir. Uygulamanın süresi işlem yapılacak bacak bölgesine göre değişmekle birlikte 1-1.5 saat aralığında sürebilir. Uygulama sonrasında bandaj ve korse kullanımı gerekebilmektedir.

Çöp Bacak Kalınlaştırma Estetiği

Dolgu maddeleri ile bacak estetiği, bu uygulamalar ameliyatsız gerçekleştirilen operasyonlardır. Gerekli görülen alanlara enjekte edilen dolgu maddeleri hyalüronik asit içeriklidir. Hyalüronik asit sayesinde uygulanan bölgede yenilenme ve cilt parlaklığı da kazandırılmış olmaktadır. Dolgu maddelerinin protez bacak uygulamasına göre tek bir dezavantajı bulunmaktadır. Bu uygulamanın kalıcılık süresi 2-5 yıl arasında sürmektedir. Dolgu uygulamasının avantajı ise hızlı bir uygulanabilir olması ve çabuk iyileşme göstermesidir. Uygulamanın süresi ortalama olarak 1 saattir.

Yağ enjeksiyonları ile bacak yapısının şekillendirilmesi gerçekleşmektedir. Bu uygulamaların hastane ortamında yapılması gerekir. Anestezi işlem uygulama yapılacak yağ dokusu oranına göre belirlenmektedir. Sedasyonla desteklenmiş lokal anestezi altında veya sadece lokal anestezi ile yapılabilir. Vücuttan elde edilen kök hüre yağ dokusu gerekli alanlara enjekte edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Enjekte edilen yağ dokusunun büyük bir kısmı kalıcı olmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda tekrar uygulanabilir.

Bacak ve Uyluk İnceltme Ameliyatı

Bacak inceltme, bacak bölgesindeki oluşan sarkmaların ve yağlanmaların giderilmesi için uygulanan işlemlerdir. Bu operasyon ile hızlı kilo vermelere bağlı olarak oluşan gevşekliklerin giderilmesi sağlanır. Bacakların ve üst bölgesindeki sarkmaların giderilmesi işlemleri ile bacaklarda estetik bir görünüm kazandırma amacı ile yapılmaktadır. Bacak bölgesindeki sarkmış derinin kesiler ile alınarak toparlanması sağlanmaktadır. Operasyonu süresi yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

Liposakşın uygulaması ile birikmiş olan yağ fazlalıklarının alınarak inceltme gerçekleştirilir. Yağlanmalar dan dolayı bir kalınlık söz konusu ise uygulanacak liposakşın yöntemleri son derece etkili olacaktır. Lazer lipoliz ve bodytite radyo frekans uygulaması ile yağların giderilmesi ile birlikte bacak bölgesinde sıkılaşma elde edilir.

Bacak estetiği uygulamalarını genel sağlık durumu iyi olan 18 yaşını tamamlamış kadın ve erkek herkese uygulanabilmektedir. Uygulama öncesinde kişinin sigara kullanımı var ise tedavi süresi boyunca bırakması iyileşme dönemini hızlandırmaktadır. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçların uygulama öncesinde kullanılmaması gerekir.

Bacak estetiği uygulamaları 1 ile 4 saat arasında uygulanan operasyonlar. İşlem süreleri yapılacak tedavi yönteminde göre değişiklik gösterebilir. Liposakşın uygulaması yapılması durumunda 15 gün korse kullanımı gerekmektedir. Uygulama sonrasında oluşabilecek şişlikler 7-15 gün süre ile devam edebilir. Tamamen iyileşme 1 ay sonra olmaktadır. Bacak inceltme uygulamalarından sonra hastaların düzenli beslenme ve egzersiz yapmaları önerilir. Bu durum işlemlerin kalıcılığını artırmaktadır.