Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı büyük ve sarkmış göğüsleri istenilen ölçülere getirmek için çeşitli yöntemlerle yapılan cerrahi bir işlemdir. Küçük göğüsler bir çok yönden kadınlar için nasıl problem oluyorsa, büyük göğüsler de aynı şekilde kadın sağlığı ve görüntüsü bakımından ciddi sorunlara sebep olabiliyor. Birçok kadın genetik faktörler, hormonel değişiklikler, geçirilmiş bazı hastalıklar ve kullanılan ilaçlar gibi etkenlere bağlı olarak normalden çok daha büyük göğüslere sahip olabilir. Göğüsler de küçültme ameliyatı estetik amaçlı olabildiği gibi ciddi rahatsızlıklar nedeniyle de tercih edilebilir. Kadının simgesi haline gelen göğüsler vücut hatları ile uyumlu olmaması durumunda, birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor.

Göğüs Küçültme Estetiği Ameliyatı

Büyük göğüsler sağlık sorunlarının yanı sıra estetik açısından da kişiyi rahatsız edebiliyor. Özellikle kadınlar kendilerine uygun kıyafet seçmekte zorlanmakta ve vücut hatlarında ki orantısızlıktan şikayetçi olmaktadırlar. Bu durumda uygulanabilecek en etkili tedavi yöntemi, meme küçültme ameliyatı olurken, diğer bir yöntem ise liposakşın ile yağların alınması şeklinde gerçekleşir.

Meme küçültme estetiği ile birçok kadın büyük göğüslerin oluşturduğu sorunlardan kurtulmaktadırlar. Göğüs küçültme ameliyatı öncesinde kişi muayene edilerek, uygulama öncesinde planlama ve gözlem yapılmaktadır. Bu planlamada küçültme oranı için yapılacak tedavi yöntemi ve küçültme boyutu belirlenir. Hastanın operasyon öncesinde beklentilerini belirtmesi tedavinin olumlu geçmesi için önemlidir. Operasyon öncesi dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında; derinin dokusu, vücuda oranla memelerin büyüklüğü, yaş, işlem sonrasında emzirip emzirmeyeceği gibi konular gelmektedir.

Tedavi sonrasında hastaların bir kısmı iz kalmamasını istemektedir. Bu uygulama da öncelikle hedeflenen memenin istenilen küçüklüğe kavuşturulması ve sağlık açısından kişinin rahatlaması yönünde olmalıdır. Operasyonun başarısı açısından alanında deneyimli, başarılı sonuçlar alan; estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı seçmeniz önemlidir.

Kullanılacak anestezi tipinin belirlenmesin de, uygulanacak tedavi yöntemi etkili olmaktadır. Meme küçültme operasyonlarında kişinin meme boyutuna, yapılacak işlemlere göre genel veya lokal anestezi uygulanabilir. Cerrahi olarak göğüslerin küçültülmesi işleminin süresi  2-4 saat aralığında değişmektedir. Bu operasyon sonrasında hastalar görünümlerinden memnun kalacak, sağlık açısından da son derece rahatlamış olacaklardır. Göğüslerde meydana gelen sarkmalar ve gevşekliklerin giderilmesinde göğüs dikleştirme ameliyatları ile kombine bir şekilde küçültme operasyonları yapılabilmektedir. Kişi için en ideal küçültme ve tedavi yöntemine doktor tarafından karar verilmelidir.

Göğüs Küçültme Ameliyatında Liposuction Uygulaması

Göğüs büyüklükleri meme dokusundan kaynaklanabildiği gibi, meme yağ dokusundan da kaynaklanabilmektedir. Bu durumlarda uygulanabilecek etkili tedavi yöntemlerinden biri de liposakşın olmaktadır. Liposuction meme dokusunda bulunan yağ fazlalıklarının alınması ile göğüslerde toparlanma ve daha sıkı bir görünüm kazandırılma amacı ile yapılmaktadır. Operasyon sonrasında iyileşme oldukça hızlı olmaktadır. Aynı gün içerisinde kişi günlük işlerine dönebilir. İyileşme süreci çoğu zaman kişiye göre değişmekle birlikte, operasyon sonrasında kullanılacak sporcu sutyeni iyileşme süresine katkı sağlayacaktır.

Meme Büyüklüğünden Kaynaklanan Sorunlar

  • Omuz ve sırt ağrıları,
  • Boyun ağrısı,
  • İskelet ağrıları,
  • Kamburluk,
  • Sütyen askılarından kaynaklı çukurluk ve kızarıklık,
  • Sütyen askılarının baskısı sonucu kollarda uyuşma,
  • Nefes almada güçlük çekmek,
  • Meme arası ve altında oluşan tahriş ve pişikler,
  • Aşırı büyük memeler vücutta baskı oluşturduğu için vücutta yürüyüş ve oturma şeklinde bozukluklara yol açar,
  • Vücut orantısının bozukluğundan dolayı uygun kıyafet bulamama ve sonucunda psikolojik sorunlar.

Göğüs Küçültme Oranı Nasıl Belirlenir?

Meme küçültme operasyonlarında diğer tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi kişinin vücut özelliklerine en uygun boyut ve işlem yapılmalıdır. Vücut ölçülerine uygun küçültme ile doğal bir görünüm amaçlanır. Kapsamlı bir muayene sonrasında kişinin boy, kilo, vücut ölçüleri, vücut orantısı, omuz genişliği ve göğüs çevresi ölçüsü gibi önemli hususlar belirlenip ona göre operasyon yapılmalıdır.

Meme Küçültme Öncesi

Meme küçültme operasyonuna karar vermeniz durumunda, alanında uzman estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı başvurmanız gerekir. Bu uygulama hastane ortamında gerçekleştirilmesi gereken bir operasyondur. Hasta tedavi edilerek muayene öncesinde uygulanacak yöntem ve tedavi planlaması yapılır. Bu planlama doğrultusunda operasyon gerçekleştirilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde hastanın sigara kullanımı var ise tedavi süresince bırakması tedavinin ve iyileşme açısından önemlidir. Estetik operasyon sonrasında iyileşme sürecini oldukça etkilemektedir.

Tedavi süreci zarfında sigara kullanımını bırakan hastalarda iyileşmenin daha çabuk gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Ayrıcı hastanın herhangi bir ilaç kullanımı var ise doktoruna belirtmesi gerekir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası

Göğüslerin küçültülmesi ve asimetrisinin ayarlanması işleminden sonra operasyonunun durumuna göre kontrol amaçlı bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Genel olarak ağrısız bir ameliyattır. Ameliyat sonrası meme de bir miktar sişlik ve hassasiyet oluşabilir. Doktorun gerek görmesi üzerine antibiyotik ve ağrı kesici kullanılabilir. Operasyon sonrasında kontrol seansları yapılır. Ameliyat sonrasında 1-1.5 ay ağır egzersizler ve işlerden uzak durmanız gerekmektedir. İşlemden sonra bir hafta duş alınmaz. Meme küçültme estetiği sonrasında kişinin bir hafta istirahat etmesi istenir. Bir hafta-on gün süre sonrasında kişi işine dönebilir, 1-2 ay sonrasında hafif spor yapmaya başlayabilir. Yaklaşık 6-12 ay içerisinde tam iyileşme gerçekleşir.

Operasyon sonrası kişinin duruş bozukluğu, meme büyüklüğünden kaynaklı ağrılar ve şikayetler zamanla olumlu yönde düzelmektedir.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı

Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun fazla büyümesi ve memelerinin kadınsı görünüme bürünmesi olarak tanımlanabilir. Bu durum hormonel bozukluklar, aşırı kilo, böbrek yetmezliği ve karaciğer hastalığı sonucu olabildiği gibi kullanılan ilaçların yan etkisinden de kaynaklanabiliyor. Erkeklerde meme küçültme operasyonları genellikle daha kısa ve kolay yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Erkekte meme küçültme işlemi daha çok Lazer liposuction uygulamasıyla tedavi edilebilmektedir. Yaklaşık 1-1.5 saat arasında hastane ortamında gerçekleştirilen operasyon sonrası göğüs küçültme işlemi gerçekleştiriliyor. Operasyon sonrası kişi hastaneden korse ve bandaj işlemi yapıldıktan sonra çıkabilmektedir. Operasyon sonrası iyileşme 4-7 gün süresinde gerçekleşiyor. Lazer liposuction işlemi sıkılaştırıcı özelliği sayesinde memenin sarkmasını engellenmiş oluyor.

Ankara Meme Küçültme Fiyatları

Göğüs küçültme operasyonu fiyatları diğer operasyonlarda olduğu gibi kişinin vücut ölçüleri ve yapılacak operasyonlara göre değişebileceği için öncelikle muayene edilerek belirlenmektedir. Uygulama için konusunda uzman doktorlarla görüşüp tedaviye öyle karar verilmesi uygun olacaktır.