Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu, vücudun farklı bölgelerdeki çöküntü ve deformasyonların giderilmesi, ile estetik bir görünüm kazandırma amaçlı yapılan dolgu uygulamalarıdır. Bu uygulama sayesinde bölgeye hacim kazandırılmış olunur. Vücudun ve yüz bölgesinin birçok alanına uygulanabilir. Yağ enjeksiyonu uygulamaları meme büyütme, yüz bölgesinde oluşan çizgilenme ve kırışıklıkların giderilmesinde, dudaklara dolgunluk kazandırma ve yanak, bölgesinde oluşan deformitelerin giderilmesinin yanı sıra bacak ve kalça bölgelerine uygulanabilir. Yağ enjeksiyonu uygulamasının kişide işlem alanı oldukça fazladır.

Genetik faktörler ve dış etkenlerin neden olduğu çöküklükler ve deformasyonların giderilmesinde uygulanan bu yöntem, oldukça konforlu ve hızlı uygulanabilir olmasından dolayı sıkça tercih edilmektedir. Kişinin kendi vücudundan alınan bel, basen, karın bölgesindeki doğal yağların vücudun gereksinim duyduğu alanlara zerk edilmesi ile gerçekleştirilir. Uygulamadaki amaç kişiden alınan yağ dokusunu gerekli bölgelere enjekte edilerek doğallığın korunması ve sorunlu bölgedeki sorunların giderilmesidir.

Yağ Enjeksiyonu İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Yağ enjeksiyon uygulaması lokal anestezi altında yapılmaktadır. Sorunlu bölgenin durumuna göre genel anestezi de uygulanabilir. Uygulama öncesinde kişinin beklentileri ve problemleri muayene edilerek ele alınmaktadır. Hastanın tedaviden beklentilerini açıkça doktoruna aktarması, tedavi öncesinde yapılacak işlemler ve sonrası doktor tarafından hastaya aktarılabilir.

Hastanın liposakşın yöntemi  ile kişiden alınan yağ dokusunu özel işlemlerden geçirilerek sorunlu bölgeye enjeksiyonu gerçekleştirilmektedir. Yağ enjekte yapılacak bölgeye göre uygun kanüller kullanılır. Bu uygulamanın süresi işlem yapılacak bölgeye göre değişmekle birlikte 30 dakika ve 1 saat aralığında değişen bir tedavi süresi vardır.

Yağ Enjeksiyonu Uygulama Alanları Nelerdir?

Yüz ve vücut bölgesine uygulana bilen yağ enjekte işlemleri son derece konforlu ve çabuk iyileşme gösteren bir uygulamadır. Kişinin kendisinden alına yağ dokusunun, gerekli alanlara zerk edilmesi ile yapılan bu uygulamada, işlem alanı oldukça fazladır. Bu uygulanın en sık tercih edilen bölgesi yüz bölgesidir. Daha sonrasında ise vücudun diğer alanlarında tercih edilir.

Yüz bölgesinde dudaklarda hacim sorunun giderilmesi, göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde, burun bölgesinde, yanakların ve elmacık kemiklerin daha belirgin hale getirilmesinde ve bunların yanı sıra alt çene kısmının hacim kazandırılması gerçekleştirilebilir. Ayrıca yüz germe operasyonları ile kombine bir şekilde yapılmaktadır.

Yüz bölgesinin dışında vücut bölgesinde eller, kalça ve bacak bölgesinin kalınlaştırılmasında uygulanmaktadır. Ellerde yaşlanma ve dış etkenlere bağlı olarak kırışık ve çöküntüler oluşabilmektedir. Bu durum el estetiği açısında kötü gözükebilir. Yağ enjeksiyonu işlemi ile ellerdeki kırışık görünümün giderilmesi sağlanmaktadır.

Bacak bölgesinde genetik nedenlerden dolayı yaşanan çarpık bacak sorunu kadınların şikayetleri arasındadır. Bu uygulama sayesinde çarpık bacak sorunu giderilir. Kalça bölgesinde olan çökük ve deformasyonların giderilmesinde son derece etkilidir. Ayrıca göğüs büyütme operasyonlarında uygulanmaktadır. Göğüslerindeki hamilelik ve hızlı kilo alıp verme, yaşlanmanın neden olduğu küçüklük sorunlarının giderilmesinde uygulanmaktadır. Bu sayede orantılı bir vücut hatları kazandırılmış olacaktır. Bel, basen veya karın bölgesindeki yağ miktarının yeterli olması durumunda işlem yapılabilir.

Yağ Enjeksiyonun Kalıcılık Süresi Ne Kadar?

Yağ enjeksiyonu ile dolgu uygulamasını kalıcılık süresi işlem yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte 6 ile 8 ay aralığında bir kalıcılık sağlamaktadır. Daha sonrasında tekrarlanabilir bir işlemdir. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte alınan yağlar birtakım işlemlerde geçirilerek kalıcılık süresi uzatılmaktadır.

Göz çevresinde uygulanan yağ enjeksiyon tedavisinin kalıcı olduğu söylenebilir. Ayrıca bu uygulama kırışıklıkların azalmasında ve ciltteki çizgilenmelerin onarılmasında etkili olmaktadır. Mimik kısıtlı olduğu bölgelerde yağ dolgusunu daha uzun süreli olduğu bilinmektedir. Aktif olarak kullanılan ve kasların çok çalıştığı bölgelerde ise yağ dolgularının etki süresi azalmaktadır. Kişinin kendi yağ dokusunda elde edilen bu işlemlerde herhangi bir yan etki tespit edilmemiştir. Çabuk uygulanabilir olması ve son derece konforlu bir uygulama olmasından dolayı son zamanlarda yağ dolgu uygulamasına rağbet artmıştır.