Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Çene Estetiği

Çene estetiği, çene bölgesindeki düzensizlikleri ve çene yapısındaki şekil bozukluklarının giderilmesi için yapılan estetik uygulamalardır. Bu uygulamalar ile çene büyütme, çene küçültme, cadı çenesi estetiği ile çene şekillendirme işlemleri yapılır. Çene bölgesi, yüz estetiği açısından son derece önemlidir.  Yüzü bir bütün olarak ele aldığımızda çene yapısının önemi fazladır. Gençken, çene yapısı üçgen olabilir. Yaş ilerlemesi ile birlikte bu yapı yuvarlak bir şekle dönüşebilir. Bu durumların dışında kaza, düşme sonucunda çene bölgesindeki şekil bozuklukları çene estetiği ameliyatı ile giderilir.

Çene yapısının büyük veya küçük olması, çene bölgesindeki asimetri sorunları, yüzün yapısını oldukça etkilemektedir. Bazı durumlarda çene öne doğru çıkık veya geride olabilir ve bunların dışında çene eğrilikleri bulanabilir. Küçük bir çene yapısına sahip hastalarda burun  normal bir büyüklükte olsa bile olduğundan daha büyük algılanır. Ayrıca küçük çene yapısına sahip kişilerde boyun bölgesindeki yaşlanma ve sarkma çok daha hızlı gelişme gösterebilmektedir. Eğri çene yapısına sahip hastalarda ise gece ağzı açık uyuma ve dolayısıyla ağız kuruluğu, ağız kokusu, diş eti sorunları gibi çeşitli sağlık sorunları oluşabilmektedir. Bu durumlar hastaların şikayetleri arasındadır. Çene estetiği uygulamasından önce hasta muayene edilerek sorunlu bölge analiz edilir. Daha sonrasında sorunlu bölgenin planlaması yapılarak operasyon gerçekleştirilir.

Çene Ucu Estetiği ve Dolgu Uygulaması

Çene ucu estetiği ameliyatları, çene yapısının yüz bölgesine orantısız, büyük bir şekilde durması durumunda gerçekleştirilen operasyonlardır. Bu uygulamada çene ucu törpüleme işlemi yapılır. Çene ucu bölgesinin, yüz yapısı ile uyum içerisinde olması için özel cihazlar kullanılarak çene ucu törpüleme işlemi yapılır. Bu uygulamalar yüz yapısının diğer bölümleri ile uygun olması adına burun estetiği ve yüz germe ameliyatları ile kombine bir şekilde yapılabilir.

Çene ucu uygulamasında cerrahi olmayan durumlarda, hyalüronik asit ve dolgu maddeleri ile çene yapısı yeniden şekillendirilebilir. Dolgu maddeleri ile çene şekillendirme işlemleri, hızlı sonuçların alınması ve iyileşme sürecinin kısa olmasından dolayı konforlu bir uygulamadır. Bu uygulama kalıcı bir sonuç değildir. Belirli dönemlerde tekrarlanması gerekmektedir. Ortalama olarak etki süresi 12-24 ay aralığında değişmektedir. Bu uygulamanın işlem süresi 15-30 dakika arasında değişir. Ayrıca yağ enjeksiyonu uygulaması ile hastadan alınan yağlar çene uç bölgesine enjekte edilebilir.

Çene Estetiği Öncesi

Çene estetiği öncesinde hasta muayene edilerek çene analizi ve sorunları tespit edilmektedir. Bu doğrultuda tedavi tasarlanmaktadır. Çene estetiği ameliyatı üst çene ve alt çene ameliyatı olarak iki ayrı şekilde olmaktadır.  Eğer kişinin üst çenesinde bir sorun varsa bu bölgede bir işlem yapılacağı için operasyon öncesi hastanın çene röntgeni çekilerek  ortodontik tedavi yöntemiyle dişlerinin konumları düzenlenir ve doktor ona göre bir planlama yaparak ameliyatı gerçekleştirir. Çene bölgesindeki sorun eğer alt çenedeyse yine röntgen çekilir ve operasyona yön vermesi açısından alçıdan modeller yapılır.

Uygulama öncesinde hastanın sigara kullanımı var ise bırakılması istenmektedir. Tedavi süresince sigarayı bırakması hastanın tedavisinin olumlu geçmesinde etkili olacaktır. Ayrıca hastanın operasyon öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaması ve 4 ay gibi bir süre öncesinde herhangi bir ameliyat geçirmemiş olması gerekmektedir.

Çene Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Çene estetiği ameliyatında kesiler ağız içinden veya çene altındaki kırışıklıktan  atılarak yapılabilir. Eğer operasyonda  ağız içinden kesi atılarak bir işlem yapıldıysa  kesi izi  kalmaz, fakat bazen alt dudaklarda geçici süreliğine bir miktar hissizlik oluşabilir. Çene altından kesi atılarak yapılan çene estetiği operasyonu sonrasında  dudaklarda his kaybı oluşmaz fakat kesi yerinde bir miktar iz kalır. Çene ucu ameliyatı sonrası ilk hafta  şişlik ve kızarıklıkların oluşması olası bir durumdur. Bu oluşan şişlik ve kızarıklıklar iyileşme ile birlikte geçecektir. Operasyon sonrasında hasta 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir. Oluşabilecek hafif ağrı ve sızılar, doktor tarafından verilen basit ağrı kesiciler ile giderilmektedir. Bir hafta boyunca hastanın istirahat etmesi istenir. Daha sonrasında kişi günlük işlerine ve sosyal yaşamına dönebilir.

Çene Törpüleme Estetiği

Çene törpüleme uygulaması, yüz yapısındaki çene bölgesindeki şekil bozukluklarının giderilmesi ve daha estetik bir görünüme kavuşturulması için gerçekleştirilmektedir. Uzman bir plastik cerrah tarafından hastane ortamında yapılması gereken bir uygulamadır. Uygulamanın süresi ortalama olarak 1-1.5 saat sürmektedir. Çene protezi kullanılması durumunda çene altından açılan küçük kesiler ile yerleştirilir.  Uygulamada eriyebilen dikişler kullanılmaktadır. Bu nedenle dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Operasyon sonrasında hafif derece şişlik ve morarma oluşabilir. Bu olası bir durumdur. 5-7 gün içerisinde şişlik ve morluklar kaybolacaktır. Operasyondan sonra hasta günlük işlerine dönebilir. Oluşabilecek ağrı ve sızı durumlarında doktor tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılır.

Çene Estetiği Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Çene estetiği ameliyatı, alt veya üst çenesinde sorunlar olan ve bu nedenle ısırma , çiğneme problemleri gibi sorunlar yaşayan hastalara uygulanabildiği gibi bu tür sorunlar yaşamasa da estetik açıdan genel yüz uyumunu bozacak bir çene yapısına sahip hastalara  da uygulanabilen bir işlemdir. Çene şeklinin yüz uyumunu bozduğu durumlar genel olarak; çene yapısındaki asimetrik sorunlar, çenenin küçük veya büyük olması, çenenin öne çıkık veya geride olması, çene yan kısımlarının belirsiz veya aşırı belirgin olması gibi durumlardır.  Ayrıca kaza, düşme gibi sebeplerle defarmosyano uğramış çene yapısı da çene estetiği ameliyatı ile tedavi edilebilmektedir. Çene estetiği ameliyatları çene sorunları bulunan, genel sağlık durumu iyi olan kadın ve erkek herkese yapılabilir. Genel sağlık durumunda sorun olan ve hamile dönemindeki kadınlara uygulanmamaktadır.

Çene Estetiği Ankara Fiyatları

Çene estetiği uygulaması öncesi hastanın sorunları ve istekleri iyi analiz edilerek uygulanacak işlemler belirlenir ve planlanır. Uygulanacak işlemlere göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.