Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ben Aldırma

Vücut ve güneş gören yüzün birçok bölümünde oluşan nevüsler halk arasında ben olarak da bilinmektedir. Kollar, bacaklarda ve boyun bölgesinde oluşan benler kişileri rahatsız edecek çoklukta ve boyutlarda olabilir. Genetik olarak oluşabilen bu benler, vücudun güneşe maruz kalan bölgelerinde çoğalabilirler. Bu deformiteyi ile karşılaşan kişiler genellikle estetik kaygı taşırlar. Bu durumda ben aldırma ameliyatı ve lazer yöntemi ile benler vücudun belirli yerlerinden alınır.

Ben Aldırma Estetiği

Vücudun belir bölgelerin oluşan nevüslerin kötü huylu olması ile kansere dönüşe bilme olasılığı bulunmaktadır. Bu durumda ben aldırma uygulaması ile ben alınarak, patolojik inceleme yapılması için laboratuvara gönderilir. Bu sonuçlara göre tedavinin süreci hızlandırılmış olacaktır. İyi huylu olması durumunda herhangi bir başka işlem yapılmasına gerek yoktur.

Kişilerin vücutlarındaki benlerden rahatsız olduklarında tercih ettiği uygulamalardan biridir. Ben aldırma uygulamalarının sıklıkla tercih edilmesinde estetik bir kaygı oluşturmasıdır. Bu operasyon cerrahi yapılması halinde nevüs bulunan bölge cerrahi olarak alınır. Daha sonrasında küçük kesi alanına dikiş atılmaktadır. Oluşabilecek küçük izler iyileşme döneminde kullanılan kremler ve doktorun önerileri ile önlenebilir. Cinsiyet ayrımı bulunmayan bu tedavide kadın ve erkek herkese uygulanabilir. Cerrahi olarak yapılmaması durumunda, benlerin alınmasında radyo koter cihazı kullanılmaktadır. Bu uygulamada ısı enerjisi kullanarak benler alınır. Damar benlerinde bu uygulama yapılamaz.

Fraksiyonel Lazer Ben (Nevüs) Aldırma

Lazer uygulaması ile ben aldırma tedavisi hızlı ve ağrısız bir uygulamadır. Bu tedavide Fraksiyonel lazerler kullanılır. Ben farklılıkları gözetmeksizin uygulanabilir. Ben aldırma uygulamasında, nevüs yapısına göre seans sayısı değişmektedir. Uygulama öncesinde sızıya hassasiyeti bulunan hastalar için lokal anestezi kremi sürülmektedir. Daha sonrasında lazer uygulaması ile benler yok alınmaktadır.

İşlem yapılan bölgede bir kabuklanma oluşması olası bir durumdur. Bu kabuklanmalar 7 gün sonra iyileşme gösterecektir. Ben bölgesindeki oluşabilecek pembemsi görünüm 1 ay sonra yok olur. Fraksiyonel lazer ile ben alma uygulamasının dışında akne tedavisi, lekelenmelerin giderilmesinde, yanık yara izlerinin giderilmesinde ve ameliyat izlerinin giderilmesinde de uygulanmaktadır.

 

 

Ben Aldırma Zararlı Mıdır?

Benler genel olarak iyi olmaktadır. Ancak yüksek güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalan benler kötü huylu olabilmektedir. Benlerin alınmasının en çok tercih edilmesinin nedeni estetik amaçlıdır. Benlerin kötü huylu olmadan önce alınması faydalıdır. Benler alındıktan sonra  gerekli görülmesi durumunda  laboratuvar ortamında patolojik incelemeye gönderilir. Bu uygulamadan genel sağlık durumu iyi olan herkes yararlanabilmektedir. Estetik bir kaygı yaşayan kişilerin tercihi olan lazer ve ameliyat ben aldırma yöntemleri istenilen görünüm sağlanmaktadır.