Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Liposakşın

Liposakşın ile yağ aldırma ameliyatı genelde hiç bir şekilde istenmeyen şekil bozukluğuna sebep olmuş. Birikmiş kalıcı hale gelmiş. Yapılan çabalara rağmen verilemeyen bölgesel olarak yağ ve yağ hücrelerinin cerrahi olarak vücuttan dışarıya vakum ile çekilerek alınması tekniğine verilen isimdir.

Liposuction yordamı ile vücut yağları aldırmada asıl hedef yağların içinde depolandığı yağ hücrelerinin sayısını azaltmaktır. Vücutta birikmiş yağ fazlalığından kurtulma ve yağ hücrelerinin azaltılması sonucu önlenmesinin sağlanmasıdır. İnsanlarda ergenlik  sonrası yağ hücresi sayısı sabit kalır ancak düzensiz, yanlış beslenme gibi sebeplerle büyür ve genişler.  Bu sebeple yağ alma işleminin  uygulandığı bölgede, yağ hücre sayısı azaltılmış ve dolayısıyla tekrar aynı bölgede yağ oluşumu önlenmiş olur. Liposuction yöntemiyle yağ hücreleri önceden belirlenen bölge veya bölgelerden vakumla alınır ve vücut şekli düzeltilmiş, orantılı hale getirilmiş olur. Bu yüzden tamamen kalıcı bir işlemdir diyebiliriz.

Özellikle kadınlarda bel, basen, karın, gıdı ve kollardaki  bölgesel  yağların giderilmesinde, erkeklerde ise karın, sırt gibi  birçok bölgedeki yağların giderilmesinde  etkili bir şekilde uygulanabilir. Şu çok iyi bilinmelidir ki liposakşın bir zayıflama, kilo verme tekniği değil, cerrahi yağları dışarı alma işlemidir. Aynı zamanda uygun kişiler için yağ aldırma ameliyatı ideal bir cerrahi operasyon olabilir.

Günümüzde liposakşının tercih edilme sebepleri arasında en önemli faktörler, derin katlarda oluşan kalıcı ve yoğun yağ katmanlarına daha fazla müdahale imkanı sağlamasıdır.  Burada önemli olan bu konuda iyi araştırma yapmak ve doğru cerrahlarla görüşmek olacaktır.

 

Ankara Liposakşın Yöntemleri

Estetik ameliyatların birçoğunda olduğu gibi liposakşın ameliyatında da teknolojinin gelişmesi ile birçok tedavi yöntemi uygulayabilmektedir.

  • Ultrasonlu Vaser
  • Lazer liposuction
  • Radyofrekans tekniği ile Bodytite

gibi teknikler liposakşın operasyonlarında kullanılan yöntemler arasındadır. Bu operasyonların amacı, cildi toparlayarak sarkmaların giderilmesi ile bölgeyi gergin ve sağlıklı bir hale getirmektir.

Hemen hemen vücudun birçok bölgesine uygulanabilir. Sorunlu bölgedeki yağ birikimleri özel ince uçlu kanüller ve vakum araçları kullanılarak ameliyathane ortamında uzman estetik cerrahlar tarafından  çekilerek alınır. Ortalama olarak bir kişiden beş litreye kadar yağ alımı gerçekleştirilebilmektedir. Kişiden  alınacak yağ miktarı, onun kilosu ve yağ oranı göz önüne alınarak  belirlenir. Yağ alma ameliyatının süresi, alınacak yağ miktarına bağlı olarak yarım saat ile 6 saat arasında değişir.

Kimler Liposakşın Yaptırabilir?

Yağ çektirme ameliyatına ilk muayene sonrasında doktor tarafından karar verilmektedir. Bölgesel olarak  yağ birikimine sahip ve genel sağlık durumu iyi olan herkese uygulanabilir. Herhangi bir cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. Kadın ve erkek yağ birikimlerine sahip herkesin bu uygulama ile istenilmeyen kalıcı yağlardan kurtulması sağlanmaktadır. Kadın ve erkeklerde uygulama mantığı aynı olsa da uygulanacak bölgeler genel olarak farklı olabilmektedir. Çünkü kadın ve erkeklerdeki yağ depolanma alanları farklı olur.

Yağları alınacak bölgenin farklı olması işlem mantığını değiştirmemektedir. Bu operasyonlardaki hedef, kalıcı yağ hücrelerini ince kanüller ve vakumlar ile çekerek gidermektir. Liposakşın ile sarkmalar giderilir ve cilt gerginliği sağlanır. İleri yaştaki ve cilt gerginliğini kaybetmiş kişilerde başarı oranları düşebilmektedir.  Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve yaralarda iyileşme ve kanama problemi olan kişilere uygulanamaz. Diğer estetik uygulamaları ile kombine bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu uygulamalardan en sık uygulanan karın germe ameliyatıdır.

Yeni  doğum yapmış annelerin, en erken doğumdan bir yıl sonrasında liposakşın yağ aldırma yaptırması, sarkıklığın ve çatlakların derecesinin tam anlaşılması açısından önemlidir. Daha sonraki hamilelikleri etkileyen bir durum söz konusu değildir.

Liposakşın İşleminin Tercih Edilme Nedenleri

  • Uzun uğraşlar sonucu verilemeyen geniş bölgelerde fazla birikmiş yağlardan kurtulmanızı sağlar,
  • Belli bölgelerde özellikle masa başı ve hareket gerektirmeyen işlerde çalışan insanlarda karakterize yerleşmiş fazla yağlanmayı giderir,
  • Fazla birikmiş yağların vücutta belli bölgelerde toplanması sonrası ciddi orantısız olan kişilerin daha düzgün orantılı vücut hatlarına sahip olmasını sağlar,
  • Genel olarak kilo verilmesi halinde, belli bölgelerdeki kalıcı gitmeyen derin yağ dokularının bozduğu vücut hatlarının düzeltilmesi.

Liposakşın ile Yağ Aldırma Uygulaması Öncesi

Tedavi öncesinde birtakım analiz ve planlamalar doktor tarafından yapılır.  Kişi bu operasyona karar vermesi durumunda ilk muayenesi gerçekleşir. Muayene sırasında sağlık durumu, öncesinde geçirdiği operasyonlar ve aktif olarak kullandığı ilaçların listesi doktor tarafından bilinmelidir. Bunlardan sonra cilt analizi yapılarak sorunlu bölge tespit edilir. Bu analiz sonrasında sarkma derecesi ve yapılacak uygulamanın tasarlanması sağlanmış olunur. Ayrıca yağları azaltma uygulamasında kullanılacak yöntem ve bu operasyonda gerek varsa başka uygulanabilecek işlemlerde belirlenir.

Ultrasonik Vaser Liposuction Nedir?

Ultrason yardımlı Vaser liposuction operasyonu, teknolojinin gelişmesi ile birlikte son derece etkili bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Bu uygulama ultrasonik vaser olarak da bilinir. Özel ultrasonografik ses dalgaları  ile vücutta bulunan yağ hücrelerinin parçalanarak sıvı form kazanması  sağlanır. Sıvı hale gelmiş olan yağ hücreleri  ise ince kanüller ve vakumlar aracılığı ile vücuttan çekilir. Bu yönteminin bildiğimiz klasik yönteme göre bir çok avantajları bulunmaktadır. İşlem sonrasında kanama ve morarma gerçekleşmediği  gibi, klasik yöntemine göre daha fazla yağ hücresi parçalanarak vücuttan daha fazla yağ çekilmesi sağlanmış olur. Ayrıca ultrason yardımlı vaser yağ alma uygulamasında alınan yağlar tekrardan kişiye dolgu malzemesi olarak da kullanılabilmektedir.

Vaser ultrason yardımlı yağ uygulaması cilt bölgesinde gerginleştirme ve sıkılaşma yapmamaktadır. Bu uygulama yağların alınmasında başarılı bir tedavi yöntemidir.

Cilt sıkılaştırma ve sarkmaların giderilmesinde diğer etkili yağ alma yöntemi ise Radyo frekans Bodytite yöntemidir. Bu uygulamasının süresi 1-2 saat aralığında değişir. İyileşme süresi ise klasik yağ alma ameliyatları ile aynıdır.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Liposakşın Uygulama Sonrası ve İyileşme Süreci

Liposakşından  2-3 saat sonrasında hasta hafif gıdalar ile beslenebilir. İşlem sonrasında çok fazla ağrı olamamaktadır. Hasta birkaç saat gözlem altında tutulmakta ve oluşabilecek ağrı ve sızılar doktor tarafından verilen basit ağrı kesiciler ile giderilmektedir. Ayrıca bir haftalık bir dinlenme süresinden sonra hasta günlük işlerine dönebilmektedir.

Ameliyat sonrasında hastalara özel korse verilir. Bu korseler 7-15 gün aralığında kullanılarak, iyileşme ve sıkılaşma dönemine yardımcı olmaktadır. İşlem sonrasında morluklar ve ödem oluşabilir  fakat  bir ay gibi bir süre içerisinde bu ödem ve morluklarda azalma ve kaybolma başlayacaktır.

Erkek Vücudu, Liposakşın İçin Uygun Mudur?

Günümüzde birikmiş, kalıcı kilo kadınlar kadar erkekler içinde sorun teşkil etmektedir. Son yıllarda düşünülenin aksine erkeklerde de liposakşın operasyonu birikmiş yağlardan kurtulmak için tercih sebebi olmaktadır. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de genel olarak göbek ve karnın yan taraflarına liposakşın uygulanmaktadır. Kullanılan teknik iki cins içinde aynı şekilde uygulanır. Vücudun gergin kalmasını sağlamak ve vücuda baskı yaparak operasyon sonrası, liposakşın yapılan bölgenin daha düzenli toparlaması için erkeklerinde korse takması gerekmektedir.

Yaz Aylarında Liposakşın Yaptırılır Mı?

Dönemsel bir ayrım yoktur. Bu operasyon bölgesel olduğu için yağın çekildiği bölgeler için kullanılması gerekli özel korseler bulunmaktadır. Bu korseler yaz aylarında bazı kişilere rahatsızlık verebilir. Bu yüzden tercih edilmeyebilir. Eğer kişi yaz aylarında korse takmaktan rahatsızlık duymuyorsa operasyon açısından bir sıkıntı oluşturmaz. Liposakşın operasyonunda herhangi bir mevsim iyileşme sürecini etkilemiyor. Eğer kişi denize girmeyecek, bikini giymeyecek ise, korse takmaktan sıkıntı duymayacaksa yaz aylarında da bu işlemi yaptırabilir.

Liposuction ile Tek Seferde Kaç Litre Yağ Çekilir?

Liposuction operasyonlarında, yapılacak bölgeye, hastanın vücut özelliklerine göre, kişinin vücut dengesini ve fonksiyonlarını bozmamak suretiyle tek seferde en fazla 4-5 litre yağ çekilebilir. Değişik uygulamalarla daha fazla yağ çekenler olabiliyor. Bu kişinin genel sağlık durumu açısından sakınca doğuracak sonuçlar verebilir. Operasyon sırasında veya sonrasında genel sağlık durumunuzu riske atmamak için bu gibi uygulamalar öncesi dikkatli şekilde doktor araştırması yapmalısınız.

Liposuction Operasyonları Ne Kadar Süre Sonra Tekrar Yaptırılabilir?

Kişinin birikmiş yağ bölgeleri fazla ise uygulama 3-6 ay arasında tekrar yapılabilir.

Liposakşın Ameliyatında Alınan Yağlar Vücudun Başka Yerlerinde Kullanılabilir Mi?

Evet bu operasyon sonrası alınan yağlar başka bölgelerde dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Vücutta oluşan kırışıklıklar da, belli yerlerdeki çökmeler de, ince kalmış bölgeler de gerekli ölçüde uygulanabilir. Örneğin göğüs büyütme ya da bacak eğriliğin de dolgu için, vücutta fazla yağ olması durumunda liposakşınla yağ alınır ve istenilen bölgeye transfer edilir.

Liposakşın Ameliyatlarını SGK Karşılıyor Mu?

Estetik amaçlı operasyonların masraflarını sigorta karşılamaz. Bu operasyonları Devlet Hastanelerin de yaptırmanız durumunda da aynı şekil de SGK yine karşılamamaktadır.

Ameliyat Yaptırmak İsteyenler İçin Belirli Bir Yaş Sınırı Var Mıdır?

Ameliyat için genel olarak bir yaş sınırı yoktur. 18 yaşını geçmiş kişilerde operasyonun yapılıp yapılamayacağı konusunda belirleyici olan; kişinin sağlık durumu, deri yapısı gibi etkenlerdir. Liposakşın operasyonu için öncelikle konusunda uzman bir doktorun kişiyi muayene etmesi bu konuda en kesin sonucun belirlenmesi açısından önemlidir.

Ankara’da liposakşının ücreti hakkında bilgi almak için öncelikle doktor kontrolü gerekmektedir. Yağ alma operasyonlarında önceden belirlenmiş bir ücretlendirme söz konusu değildir. İşlem için yapılacak uygulama, işlemin gerçekleştirileceği bölge ve onunla birlikte varsa uygulanacak başka işlemlere göre değişiklik göstermektedir. liposakşın operasyonun fiyatı ayrıntılı bir muayene sonucu doktor tarafından belirlenecektir. Operasyon sonrası ciddi sorunlarla karşılaşmamak için bu konuda deneyimli, bilgi sahibi doktorlardan bilgi alınması önemlidir. Sağlığınız için doktor araştırması ve seçimine önem gösteriniz. Yaptırmak istediğiniz tüm liposakşın uygulamalarını temiz, güvenli iyi seçilmiş bir klinikte yaptırdığınız zaman memnun kalıp, mutlu olursunuz.