Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göğüs Büyütme

Meme büyütme ameliyatı kadınların farklı nedenlerden dolayı tercih ettikleri göğüslerinin istedikleri görümüne kavuşturmayı amaçlayan bir estetik cerrahi operasyondur. Meme büyütme ameliyatı hastalık kaynaklı nedenlerden olabileceği gibi, tamamen estetik beklentiler doğrultusunda da yaptırılabilir. Kadınların genel de küçük göğüslerden görüntü sıkıntısı yaşadıklarını duyarız. Bunun yanı sıra meme de genetik olarak karşılaşılan iki meme arası büyüklük farklılıklarının düzeltilmesini isteyen kişiler olabilmektedir. Ayrıca doğum, kilo kaybı gibi meme yapısında sarkma ve bozulmalara sebebiyet veren etmenler sonucu da göğüs büyütme ameliyatı yaptırmak istenilmektedir.

Meme Büyütme Ankara

Son yıllarda göğüs hastalıklarından kaynaklı memelerin alınmasıyla sonuçlanan vakalar da yine meme protezi tercih sebebini oluşturmaktadır. Kadınların vücut estetiği açısından en büyük problemlerinden biri olan küçük göğüsler, fiziksel ve psikolojik olarak kişiyi rahatsız etmektedir. Bu durum kadınlar da öz güven problemi yaratabilmektedir.  Göğüs konusunda kadınları rahatsız eden bu tarz sorunlarda en sık tercih edilen yöntem meme büyütme ameliyatıdır. Bu operasyonların amacı vücut hatlarına daha uyumlu estetik bir görünüm kazandırmak için göğüs dokusuna dolgunluk ve hacim katarak kişinin yeni görünümden memnun kalmasını sağlamaktır. Göğüsleri büyütme operasyonlarında silikon protezler dışında yağ enjeksiyonları da kullanılmaktadır. Kişinin kendi vücudundaki yağlarından büyütme yapıldığı gibi, hazır dolgularda tercih edilebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatları silikon implantlar veya yağ enjeksiyonları ile gerçekleştirilir. Ufak göğüslere sahip olan kadınların göğüs hacimlerinin vücut yapısı ile orantılı bir şekilde büyütülmesine meme büyütme ameliyatları denilir.  Bazı durumlar da gelişim ve büyüme dönemlerinde göğüsler arasında farklıklar olabilir. Bu duruma tek taraflı göğüs gelişme kusuru denilir. Ayrıca göğüslerde meydana gelen sarkmalar ve gevşekliklerin giderilmesinde de çeşitli  operasyonlar uygulanabilir.

Göğüs, kadın estetiği açısından en belirgin bölgelerden biridir. Küçük göğüslere sahip kadınlar, sosyal ve psikolojik olarak etkilenebilmektedirler. Buda görünümlerinden rahatsız olmalarına neden olmaktadır. Göğüs küçüklüğünün birçok nedeni vardır. Genelde bu sıkıntılar gelişim döneminde oluşan genetik küçüklükler, doğum sonrasında kilo alıp vermelere bağlı olarak meydana gelen durumlar olabilir.

Göğüs büyütme operasyonu öncesinde hasta muayene edilerek ameliyat öncesi planlama yapılır. Hastanın ameliyattan beklentilerini ve istediği dolgunluğu açık bir şekilde belirtmesi ameliyatın başarısı açısından son derece önemlidir. Planlamada hastanın göğüs dokusu ve şekli belirlenerek vücut hatlarına uyumlu bir bir oran ayarlanmaktadır. Hasta için kullanılacak protezin tipi ve boyutuna, meme büyütme ameliyatı öncesinde gerekli kontroller sonrası doğru planlama ile karar verilir.

Meme büyütme işlemi göğsün durumuna göre değişecek büyütme seçenekleri ile belirlenir. Burada tercihlerden biri meme implantı olurken, diğer bir yol ise, kişinin kendi yağı alınarak uygun işlemlerden geçirilip meme bölgesine yağ transferi şeklinde uygulanır. Cerrah; kişinin vücudu, memelerin durumu ve hastanın da istekleri doğrultusunda en uygun yönteme karar verir ve uygular.

Göğüs Büyütmede Silikon İmlant Kullanımı

Silikon ile meme büyütme ameliyatlarında en önemli konulardan birisi, uygulamada kullanılacak protezin tipidir. Halk arasında silikon denilen göğüs protezlerinin şekli kişinin vücut yapısına uyumluluk açısında, doğru seçilmesi ve uygulanması gereken bir konudur. Silikon protezler şekil yönünden, içerik yönünden ve yüzey yönünden farklılık gösterebilir. Şekil yönünden 2 tip protez bulunur. Kadının memesinin ve genel görünüş özelliğine en uygun protez şekli hangisiyse uygulamada o protez şekli seçilmelidir. Silikon protez uygulamasında, kullanılacak meme implantları hastanın beden yapısına göre belirlenmektedir. Bu analizde hastanın göğüs kafesi, meme dokusu ve istenilen hacimde göğüs boyutu değerlendirilerek işlem yapılır.

Yeni nesil silikon protezler basınca ve darbelere çok daha dayanıklı geliştirilmişlerdir. İçerik yapısına göre meme protezlerinde ise silikon ve serum protezler kullanılır. Meme protezlerinin iç kısmı jel silikon ile kaplı dış kısmı ise sert bir silikon ile kaplıdır. İki çeşit meme implantı vardır. Bunlar yuvarlak ve damla (anatomik) şeklin de silikon protezlerdir.  Silikon protezler de kişi ve uygulamayı yapacak doktor genel olarak vücut anatomisine yakın olduğu için, damla modeli daha çok tercih etmektedir. Damla modeli tercih etme sebeplerinden bir diğeri de son yıllar da üreticilerin bu modeli daha da geliştirerek içerisinde bulunan jel sıvıyı ileri teknolojiyle tasarlanmış olmalarıdır. Bunun sonucu olarak damla modellerin sarkma oranı, yuvarlak modellere göre daha azdır. Yuvarlak protez de çoğu meme dikleştirme ameliyatıyla birlikte yapıldığın da hastanın vücut tipine uygunluğu açısından tercih sebebi oluşturmaktadır.

Silikon ile meme büyütme ameliyatlarında yerleştirilecek protezler farklı bölgelerden gerçekleştirilebilir. Bu bölgeler:

 • Meme başı çevresi,
 • Meme alt bölgesi,
 • Koltuk altı bölgesidir.

En sık uygulanan bölge meme başı denilen meme uç kısmındaki kahve rengi bölgeden yapılan kesiler ile gerçekleşmektedir. Meme büyütme ameliyatlarında emzirme kanallarına ve kas yapılarına zarar verilmez. Ameliyat sonrasında herhangi bir emzirme sorunu oluşturmamaktadır. Göğüsleri büyütme operasyonları ile kişinin istediği göğüs hacminin sağlanması için yapılan operasyonun süresi 1-1.5 saat arasında değişiklik göstermektedir. Estetik operasyonlarda göre hızlı bir işlemdir. Operasyondan sonra iyileşme dönemi oldukça kısa sürmektedir.

Silikon protezin seçimi kişi için önemli bir husustur. Silikon protez seçilirken:

 • Hastanın ölçüleri,
 • Meme dokusunun miktarı,
 • Mevcut meme şekli,
 • Kişinin beklentileri
 • Kişinin vücut şekline göre yerleştirilecek plana uyumlu olması gerekmektedir.

Meme Büyütme Kimler İçin Uygundur

 • 18 yaşını doldurup meme gelişimini tamamlayan kişiler,
 • Göğüslerin vücudun diğer bölümlerine oranla daha küçük olan kişiler,
 • Genel meme görüntüsünden şikayetçi olan kişiler,
 • İki göğüs arasında bariz boyut farklılığı olan kişiler,
 • İki göğüs arasında pozisyon farklılığı olan kişiler,
 • Göğüs hastalığı sonucu göğsü alınan kişiler göğüs büyütme işlemini tercih edebilirler.

Göğüs Protezinin Boyutuna Nasıl Karar Verilir?

Göğüs protezinde en önemli husus protezin büyüklüğünün kişinin vücut tipine uygun olmasıdır. Protezin hacimsel boyutu belirlenirken kişinin tüm özellikleri doktor muayenesi sonucu incelikle kontrol edilip ölçülür. Protezin hacimsel boyutunu hastanın vücut yapısına, göğüs kafesine, omuz genişliğine, sarkma oranına göre titizlikle yapılan muayene sonucunda karar verilmelidir. Kişinin de beklentisi doğrultusunda doktorun uygulamada kullanacağı en uygun model ve hacmi seçmesiyle yapılacak işlem doğru karar olup kişiyi mutlu edecektir.

Göğüs Büyütme Ameliyat Sonrasında

Göğüsleri büyütme operasyonu sonrasında hasta aynı gün içerisinde taburcu edilebildiği gibi doktorun isteği doğrultusunda bir gece hastanede kalınması da gerekebilmektedir. Operasyon sonrasında hastanın 2-3 gün istirahat etmesi önerilir. Uygulama sonrasında birkaç gün fazla hareket etmeyip ağır kaldırmamak ve yükseğe uzanmamak gerekebilir. İşlemden sonra kullanılacak özel sutyen ve kremler sayesinde baskı uygulamak iyileşme süresini olumlu yönde etkiler. Yine kısa süreli yürüyüşler kişi açısında olumlu sonuçlar verecektir.

Oluşabilecek hafif düzeyde ağrı ve sızılar için doktor tarafından önerilen ağrı kesicilerin kullanılması gerekir. Operasyon sonrasında hastaların şikayetlerinden biri olan göğüslerde dolgunluk hissi yaratmasıdır. Bu oluşan dolgunluk hissi iyileşme süresince olmaktadır. Ameliyat sonrasında iki veya üç gün göğüslerde bir şişkinlik olması olası bir durumdur. Üçüncü günden sonra oluşan bu şişkinlikler azalmaya başlayacaktır. İşlemden sonra hastanın iki hafta özel sporcu sutyeni kullanması gerekmektedir. Kullanılacak bu sütyen ile memelerin istenilen şekle girmesi daha kontrollü olacaktır.

Yağ Transferi ile Göğüs Büyütmek

Göğüs büyütme işlemlerinde protez kullanmak istemeyen kişilerin daha çok yağ transferi ile meme büyütme yöntemini tercih ediyorlar. Yağ transferiyle yapılacak meme büyütme operasyonu için gerekli olan kişinin karın ve bel bölgesinde yeterli yağ birikimidir. Bu işlem kişiden alınan yağ ile farklı aralıklar da tekrarlanabilir bir uygulamadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Meme büyütme operasyonların da kullanılan silikonların emzirme açısından bir sakıncası yoktur. Protezlerin çıkarılması gerekmez. Herhangi bir şekil de süt vermenizi engellemez ve sütle birlikte bebeğe geçmez.

Doğum Sonrası Göğüs Büyütme

Yaklaşık olarak doğum sonrası uygulama için 6 ay gibi bir sürenin geçmesi lazım.

Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı Birlikte Yapılabilir mi?

Meme implantı ile aynı zamanda dikleştirme operasyonu da yapılabilir.

Silikon Protez Kaç Yıl da Değiştirilir?

Kullanılan silikon protezler özellikle son yıllar da bu konu da teknolojinin ilerlemesiyle daha fazla geliştirilmiştir. Bunun sonucu olarak silikon protezler de dayanıklılık süreleri çok daha fazla artmıştır. Bu da kısa süre de deformasyon olma sıkıntısını ortadan kaldırmıştır. Bu yüzden uzun yıllar, hatta ömür boyu kullanılabilirler.

Ankara Silikon Meme Büyütme Ameliyat Fiyatları

Ankara’da meme büyütme fiyatları yerleştirilecek implantın hacmi ve markası gibi etkenlerden dolayı farklılıklar gösterecektir. Uygulama esnasında farklı işlemlerin yapılması (örneğin implantla birlikte yağ eklenmesi gibi) gibi durumlar da meme büyütme ameliyatı fiyatlarını etkilemektedir. Uzman doktor muayenesi sonrası gerekli bilgiler edinilebilir.