Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İz ve Çatlak Tedavisi

Herkes pürüzsüz bir cilt ister ama bazı durumlar cildimizin deformiteye uğramasına neden olur. İz ve çatlak tedavisi ile sorunlar giderilmektedir. Aşırı kilo alıp verme, hamilelik, ergenlik döneminden meydana gelen büyüme ve gelişme derimizin ani genişlemesine neden olabilmektedir. Bu durumlarda derimizde çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklar genişleyip gözle görülür bir halde ize dönüşebilir. İz ve çatlak tedavisinde en çok tercih edilen yöntemler; CO2 fraksiyonel lazer, fractora altın iğne ve dermapendir.

İz ve Çatlaklar Nasıl Tedavi Edilir?

Her hangi bir kaza geçirme sonucunda oluşan, yaraların bozulmasıyla kalıcı hale gelen, doğuştan vücutta bulanan izlerde mevcuttur. Bu izler kişilerin özgüvenini etkileyebilmektedir. Böylece bireylerin yaşam kalitesi düşmektedir. Vücudunda sürekli saklamak istediği bölgeler olan kişilerin yaşam şekilleri bundan etkilenmektedir.

Çatlakların meydana geldiği bölgeler özellikle meme, kalça, karın, basen ve bacaklardır. Çizgi çizgi görünen bu çatlaklar kişileri kısıtlamaktadır. Bu durumlar yüzden estetik kaygı taşıyan kişiler çatlaklardan ve izlerden kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar.İz ve çatlak tedavisinde en çok tercih edilen yöntemler; CO2 fraksiyonel lazer, fractora altın iğne ve dermapendir.

 

 

İz ve Çatlak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İz ve çatlakların giderilmesinde dermapen uygulaması tedavi yöntemlerinden biridir. Cilt yapısındaki hasarlı bölgenin onarımını yapmaktadır. Cilt yenileme uygulaması ile deride oluşan sorunların giderilmesinde etkili bir tedavi yöntemidir. Dermapen mikro iğneleme sistemidir. Cilt sorunlarında kullanılan etkili bir cihaz olan mikro iğneleme cihazı ile çatlakların yanı sıra cilt üzerindeki kırışıklıklar ve lekelenmelerin de giderilmesinde son derece etkili bir uygulamadır. Yüz bölgesi gibi hassas alanlara uygulanabilir.

Dermapen uygulaması cilt gözeneklerini sıkıştırma ve cilt çatlaklarına gidermede etkili bir yöntemdir. Ağrı ve sızı yaratmadan mikro iğneler ile cildin hasarlı bölgesindeki dokulara uygulanmaktadır. Hasarlı bölgedeki gözenekleri sıkılaştırarak sorunu giderilmesinde yardımcı olur. Son derece konforlu bir uygulama olan dermapen tedavisinde seans sayısı cilt yapısına göre değişim gösterebilir. Bu uygulama ayrıca PRP ve lazer yöntemleri ile birlikte kombine bir şekilde yapılabilir. Cerrahi bir işlem olmayan bu tedavi yöntemi son derece konforludur.  İz ve çatlak tedavisinde kullanılan dermapen işlemin tedavi süresi 30-40 dakika arasında değişmektedir. Uygulama sonrasında hasta evine dönebilir.

CO2 Fraksiyonel lazer tedavisi, iz ve çatlakların giderilmesinde uygulanan en etkili yöntemlerden biridir. Bu uygulamada 1064 nano metre dalga boyları kullanılır. CO2 karbondioksit fraksiyonel lazer uygulaması cildin hasar olmayan dokusuna müdahale etmez. İşlem yapılan bölgede deki yara izi ve çatlakların gidererek cilt yenilemesi sağlar. Uygulama sonrasında işlem yapılan bölgeler dağınık bir biçimde kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklanmalar 1-2 gün arasında dökülecektir. İşlem sonrasında kişi herhangi bir sorun yaşamadan gündelik hayatına devam edebilir.

Karbondioksit fraksiyonel lazer tedavisinde çatlakların ve izlerin giderilmesi için uygulanan lazer ışınları ile doku yenilenmesi sağlanmaktadır. Tedavi 1 ay aralıklar ile 4-6 seans yapılabilir. Seans aralıkları yapılacak işleme göre değişir. Uygulama süresi 15-30 dakika arasında sürmektedir.

Fractora altın iğne çok noktalı radyo frekans uygulaması, cilt çatlakları ve izlerin giderilmesinde uygulanan tedavi yöntemlerinden bir diğeridir. Bu uygulamada cildin alt katmanlarına radyo frekans enerjisi aktarır. Ciltteki kollajen yapıyı uyararak yenileme sağlanır. Uygulama sayesinde yara izi küçültülerek giderilir.

İz ve Çatlakları Giderme Ne Kadar Sürüyor?

İz çatlak tedavisi, doğum sonrasın oluşabilecek çatlakların ve çeşitli nedenlerden oluşan izlerin giderilmesi cilt yapısına ve hasarlı dokuya göre değişmektedir. Uygulamalar kombine olarak da gerçekleştirilebilir. Uygulama son derece konforlu ve ortalama olarak 30 dakikalık bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.

Yaklaşık olarak tedavinin etkisini göstermeye başlaması 1 haftadır. CO2 fraksiyonel lazer uygulamasından sonra ufak kabuklaşma oluşur. 1-2 gün içerisinde iyileşme gösterir. Ortalama 3-4 seans ile sorunlar giderilebilir. İşlem sonrasında yüzde ellilere kadar bölgede iyileşme olacaktır.

İz ve çatlak tedavisi son derece pratik ve konforlu bir uygulamadır. Cerrahi bir müdahale gerektirmeyen bu tedavi yönteminde teknolojik cihazların yardımı ve etkili sonuçları ile giderilir. Hastane ortamında uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi durumlarda sağlığınızı risk atmış olabilirsiniz.