Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde kadınsal olarak meme büyümesi olarak bilinmektedir. Erkek meme bölgesinin kadın memesine benzer bir şekilde büyümesi erkeklerin sorunları haline gelmiştir. Kilo alımlarına bağlı olarak düşünülen bu meme büyüme sorunu, genetik olabildiği gibi bazı farklı durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Vücut geliştirme ilaçların uzun süreli kullanımı erkek meme büyüme sorununu tetikler. Bu durumun giderilmesinde uygulanabilecek en etkili yöntem cerrahi bir meme küçültme olacaktır.

Jinekomasti Erkek Meme Büyümesinin Tedavisi

Günümüzde erkeklerde %65 oranlarında meme büyüme sorunları gözlemlenmiştir. Buda jinekomasti ameliyatlarının sıkça tercih edilmesinde neden olmaktadır. Bu uygulamanın yapılmasında hastaların görünümlerinden rahatsız olmaları ve estetik bir görünüme kavuşmak istemeleri etkili olmaktadır. Ayrıca erkeklerdeki göğüslerin, kadın göğüslerine benzer şekilde büyümesi kişinin psikolojik olarak kendini rahatsız hissetmesine neden olur. Bunun dışında meme uç kısmında ağrı ve hassasiyet sorunu kişinin jinekomasti ameliyatını tercih etmesinde bir seçenektir. Jinekomasti tedavisi genel olarak cerrahi olarak yapılmaktadır. Ancak göğüs bölgesinde hasta yağ dokusuna sahip ise vaser liposakşın işlemi uygulanır.

Jinekomasti ameliyatları, kadınsal olarak erkek meme büyüme sorunu yaşayan kişilere uygulanır. 40-60 yaş üzeri hastalarda görülebildiği gibi ergenlik ve büyüme dönemi sonrasında erkek meme büyüme sorunu görülmektedir. Bu durumda uygulanacak olan etkili yöntem jinekomasti ameliyatıdır. Göğüslerinde irilik ve hacim fazlalığı olma durumunda, herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan 18 yaşını tamamlamış kişilere doktor muayenesi sonrasında tedavi uygulanabilmektedir.

Jinekomasti Vaser Liposakşın Tedavi Yöntemi

Erkek meme büyüme sorununda kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan vaser liposakşın tedavisi yöntemi erkek meme dokusundaki yağlanmaların giderilmesinde son derece etkili bir yöntemdir. Cerrahi yönteme alternatif olarak uygulanmaktadır. Gelişen teknolojinin sayesinde ameliyat olmak istemeyen ve meme dokusunda yağlanmalara sahip hastaların tercihi haline gelmiştir. Bu uygulamada vaser adındaki özel cihaz kullanılmaktadır.

Vaser liposakşın uygulamasının avantajı kesi ve yara izi olmadan lazer kullanılarak meme üzerindeki yağ dokusunun yok edilmesidir. Vaser liposakşın sonrasında iyileşme süresi oldukça hızlı olmaktadır. Hasta günlük işlerine hızlı bir şekilde döner. Ayrıca bu tedavi yönteminde oluşabilecek morluk ve ödem son derece azdır. Erkek meme büyüme sorununa teknolojik bir tedavi yöntemidir.

Erkek meme büyüme ameliyatları zor olan ameliyatlar değildir. Ameliyatın süresi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 1-1.5 saat arasında süren bir küçültme uygulamasıdır. Ameliyat sonrasında hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Operasyondan sonra kişi bandaj ve korse ile taburcu olmaktadır. İyileşme süresince özel korsenin kullanılması gerekir.

Erkek memesi küçültme ameliyatı sonrasında 15 gün boyunca özel korsenin kullanılması gerekir. Ameliyat sonrasında kontrol seansı gerçekleştirilmektedir. Operasyondan sonra 4-7 gün gibi bir süre iyileşme gerçekleşir. 1 ay gibi bir süre ağır spor yapmaması gerekir. Erkek memesi küçültme ameliyatı olan jinekomasti tedavisi, hastane ortamında ameliyathane şartlarında işinde başarılı ve etkili sonuçları olan uzman bir plastik cerrah tarafından yapılması durumunda herhangi bir risk oluşturmamaktadır.