Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bişektomi

Bişektomi ameliyatında yanak içinde bulunan ve yağ tutan bichat keseleri alınır. Bu uygulamada amaç yüze daha belirgin ve keskin hatlar kazandırılmasıdır.

Bişektomi Yanak inceltme Ameliyatı

Genellikle kiloya bağlı olsa da bazen de kilodan bağımsız olarak kimi kişilerde yanak bölgesinde yağlanma fazla olur. Yanaklarda biriken yağ dokusu diyet ve egzersizle eritilemez ve çoğunlukla kalıtsal özellik olarak karşımıza çıkar. Bu bir sağlık problemi teşkil etmez. ancak aşırı yuvarlak yüz hatlarına sahip olmak kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilir. Bu durumda sağlıklı 20 yaş üstü tüm bireylerde (özellikle kadınlarda) bişektomi ameliyatı yapılabilir. 18 yaş altı ve bulaşıcı hastalığa sahip kişilerde uygulanmaz eğer kişinin kronik bir rahatsızlığı var ise ameliyata uygunluğu ayrıca değerlendirilir. 18 yaş altı kişilerin yüz şekli tam oturmadığı bişektomi önerilmez.

Yanak Estetiği Bişektomi Ameliyat Öncesi Planlama

Bişektomi öncesi planlama uygulama sonrası görünümden memnuniyet için çok önemlidir. İyi bir planlamada doktorun uzman görüşü ile hastanın beklentileri optimum noktada birleşmelidir. Planlama üç aşamadan oluşur. Birinci aşamada uygulamaya engel olan bir hastalığın mevcut olup olmadığı değerlendirilir. İkinci aşamada ise yüz anatomisi ve bichat bölgesi detaylı olarak incelenir. Üçüncü aşama karar ve bişektomi uygulamasının tarihinin belirlenmesidir.

Ameliyat günü hastada yeni bir kronik ya da geçici bir hastalık belirmiş ise yeni duruma göre tekrar değerlendirme yapılır.

Yanakları İnceltmek için Yapılan Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bişektomi cerrahi bir operasyondur. Uygulamada başarı doktorun bu alandaki tecrübesi ile bağlantılıdır. Anestezi altında yapıldığı için mutlak kilinik şartları karşılayan hastane ortamında yapılması hayati önem taşır.

Ameliyat lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ağız içinde açılan 1 cm boyundaki kesi aracılığı ile yanak dokusu altındaki bichat keseleri alınır. Estetik iple kapatılan kesi ameliyat sonrası bir hafta içinde iyileşir. Kesi deri üzerinden yapılmadığı için herhangi bir dikiş izi bırakmaz. 30 ile 45 dakika süren operasyon sonrası hasta aynı gün taburcu edilir. Ergenlik dönemi sonrası yüz hatları son halini aldığında 20 yaş üstü tüm sağlıklı bireylerde uygulanabilir.

Bişektomi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası en çok dikkat edilmesi gereken husus ağız içi temizliğine dikkat etmektir. Herhangi bir enfeksiyona oluşumuna karşı antibiyotik tedavisi önem taşır.

Ameliyat sonrası ilk 3 gün sıvı besinler (süt, taze meyve suyu, komposto vb.) tüketilmelidir ve öğün aralıkları sık tutulmalıdır. Ameliyatı takip eden 3. Günden 6. Güne kadar Çorba, makarna, haşlanmış yumurta, sütlü tatlılar vb. yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. 6. Günün sonunda normal beslenmeye geçilmelidir. Bu süreden önce sert ve sıcak gıdalardan kaçınılmalıdır.

Hasta ameliyattan 3 gün sonra işine rahatlıkla dönebilir.

Bişektominin Kalıcılık Süresi

Bişektomi kadın film yıldızları ile özdeşleşse de erkeklerin de terci ettiği bir uygulama olmuştur. Yüz yeni şeklini ameliyat sonra 4. Haftada net olarak alır. Bichat bölgesi yeniden yağlanma özelliği genelde göstermediği için uzun yıllar etkisini korur. Ankara bişektomi ile yanak inceltme fiyatları hakkında bilgi edinmek için sorularınızı iletebilirsiniz.