Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı

Burun tıkanıklıklarının başlıca nedenleri burnun orta kısmındaki kemik eğriliklerinden (Septum deviasyonu)  kaynaklanmaktadır. Bunun dışında tıkanıklara neden olan bir diğer etken ise burun eti (Konka) büyümesidir. Bu gibi durumlarda kişiler birçok sağlık problemi yaşayabilir. Uyku kalitesinin bozulmasından, baş ağrılarına, nefes almada zorluklara,uyku apnesine kadar bir çok  sorun oluşturmaktadır. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabildiği gibi koku alma duyusunda zayıflama olmaktadır. Burun tıkanıkları ameliyatı, burun estetiği uygulamaları ile kombine bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Burun tıkanıklığı ve nefes alma sorunlarından dolayı kişinin yaşam kalitesinde düşüş olabiliyor. Bu durumlarda yapılması gereken en etkili yöntem burun tıkanıklığı ameliyatı olacaktır.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı İle Tedavi

Burun tıkanıklıkları genel olarak genetik faktörlerden meydana gelir. Bunun dışında kaza düşme sonucundan oluşabilecek yaralanmalara bağlı burun kemiğinde eğrilikler oluşabilir. Oluşan bu eğrilikler burun yapısını bozarak birçok hastalığa ve zor nefes alma gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu durumda burun tıkanıklığı ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Burun tıkanmasına etki eden diğer bir durum konka denilen burun etinin büyümesidir. Bu büyüme sigara kullanımı, ağır kokulara maruz kalma ve klimalı alanlarda uzun süre durma sonucunda meydana gelebilir. Burun eti büyümesi kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu durumda uygulanacak olan tedavi burun tıkanıklığı ameliyatıdır.

 

 

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir

Ergenlik ve büyüme dönemlerinde burun tıkanıklığı ameliyatı gerçekleştirilemez. Bu dönemde burun gelişimi devam etmektedir. Ancak 18 yaşını doldurmuş ve gelişimini tamamlamış burun yapısına sahip herkese burun tıkanıklığının giderilmesi için estetik bir operasyon yapılabilir.

Burun Tıkanıklığı Giderme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun tıkanıklığı ameliyatı, sıkça tercih edilmesinin başında nefes almada zorlanma gelmektedir. Hastalar genel olarak zor nefes aldıklarını dile getirirler. Ayrıca bu hastaların  koku duyuları yetersiz durumdadır. Burun tıkanıklığı ameliyatlarında 2 farklı uygulama yapılır. Burun eti büyümesi giderme ve septum deviasyonunun düzeltilmesi şeklindedir.

Burun Eti (Konka) burun yan duvarlarının şişmesi ile birlikte nefes alma sorunlarına neden olmaktadır.Burun tıkanıklığı ameliyatında bu konkalar radyofrekansla veya endoskopik konka redüksiyonu yöntemiyle küçültülür. Bu uygulama hastane ortamında gerçekleştirilir. Operasyonda genel anestezi kullanılır. Eski yöntem kesiler ile gerçekleştirilmesi durumunda birtakım sorunlar oluşturmaktadır. . Bu sorunlar da iyileşme sürecinde nefes almada sorunlar ve burun iç yapısında kabuklanmaya neden olmaktadır. Bu sebeplerle  burun eti uygulamasında teknolojinin gelişmesi ile birlikte lazerler ve radyo frekans tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde iyileşme süresi ve tedavi son derece başarılı geçmektedir.

Burun kemiği eğrilikleri (Septum Deviasyonu) hastane ortamında genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon burun kemik yapısına müdahale edilerek yapılmaktadır. Burun kemiği kırılarak yeniden şekil kazandırılır. Uygulamada burun içine  nasal silikon tamponlar yerleştirilir. Bu tamponlar uygulamadan 3 gün sonra alınır. Burun tıkanıklığı ameliyatının süresi yaklaşık olarak 1-1.5 saat süren operasyonlardır.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı İyileşme Süreci

Burun tıkanıklığı ameliyatı ameliyatı sırasında hastanın burnuna yerleştirilen tamponlar hastanın durumuna göre  operasyondan yaklaşık 48 – 72 saat kadar sonra ilk kontrolde doktor tarafından çıkarılır ve yine doktor tarafından burun içi temizliği yapılır. Operasyon sırasında ayrıca burun estetiği uygulaması yapılmamışsa morluk ve şişlik oluşmaz.  Operasyondan sonra tamamen iyileşme süresi 7-15 gün aralığında gerçekleşir. Bu süre zarfında oluşacak ağrılar ağrı kesici kullanılarak giderilir. Uygulamadan sonra hasta nefes almada rahatlar ve  bu sayede yaşam kalitesi artar.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Ankara Fiyatları

Burun tıkanıklığı sorunu yaşayan hastaların öncelikle doktoruyla görüşerek  ilk muayene sonrası burun tıkanıklığının sebebi tespit edilmeli ve uygulanacak işlemler belirlenmelidir. Ameliyatta uygulanacak işlemlere göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.