Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bölgesel İncelme

Temelde bölgesel incelme bir kilo verme yöntemi değil, daha çok kadın ve erkekte olaşan belli bölgelerde toplanmış, kilo kaybına rağmen vücudun birçok bölgesinde katlanarak çoğalan yağ kütlelerinden kurtulma işlemidir. Bölgesel incelmenin normal kilo verme işlemine göre daha zor olduğunu hepimiz kendi vücudumuzdan çok iyi bilmekteyiz. Bölgesel kilo vermenin komple kilo vermeden daha zor olmasının temel nedenleri; kişilerin genetik yapısı ve yeme alışkanlıklarına göre değişmektedir. Bunlardan özetle bahsedecek olursak:

 • Genetik
 • Cinsiyet
 • Çalışma şekli (fazla oturma ya da ayakta durma)
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Alınan gıdaların vücutta eşit dağılmaması
 • Yanlış diyet teknikleri
 • Hızlı, sağlıksız ve aşırı kilo kaybı
 • Hareketsizlik
 • Hormonel dengesizlikler gibi değişen birçok etken olabilir.

Bölgesel incelme, vücudu şekillendirme ve bölgesel zayıflama uygulamaları olarak da bilinmektedir. İşlem bölgesel olarak vücutta biriken kalıcı, inatçı yağların eritilerek alınması olarak gerçekleştirilmektedir. Bu tür uygulamalarda teknolojik gelişme ile birlikte oldukça etkili  yöntemler uygulanmaktadır. Vücudun belirli bölgelerinde biriken yağlar özellikle karın, basen, boyun, dekolte bölgesi, basen ve kollarda oluşan yağlanmalar birçok kişinin vücut estetiği ve sağlığı açısından sorun haline gelmiştir. Bazı durumlarda cilt altına yerleşen yağlar egzersiz ve düzenli beslenme alışkanlıklarına rağmen giderilemez. Kişilerin en büyük sorunu olan bu yağlanmalar bölgesel incelme yöntemleriyle alınarak vücudun yeniden şekillendirilmesi  sağlanır. Genelde bölgesel yağ kütlelerinin görüldüğü bölgeler:

 • Göbek,
 • Karın ve çevresi,
 • Basen ve çevresi,
 • Sırt,
 • Meme,
 • Kol,
 • Bacak
 • Uyluk içi ve dışı,
 • Boyun bölgesi,
 • Yüz,
 • Dizlerin birbirine bakan bölgeleridir.

Bölgesel İncelme Yöntemleri

Günümüzde bölgesel incelmenin gerçekleştirildiği birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler genellikle kişilere, bölgelere ve yağ oranlarına göre değişiklik gösterir. Bölgesel incelme ameliyatları ile birlikte birçok uygulama kombine bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlar:

 • Liposuction yağ aldırma ameliyatları,
 • Bodytite gibi yeni nesil vücudu şekillendirme yöntemi,
 • Lazer lipoliz,
 • Velashape şeklinde bölgesel incelme uygulamalarıyla olabilir.

Bu operasyonların tümü hastane ortamında güvenilir ve tecrübeli doktorlar tarafından uygulanmalıdır.

Bölgesel İncelme İşlemini Kimler Neden Seçmelidir

Bölgesel incelme klasik kilo verme kadar kolay ve mümkün olan bir yöntem olmayabilir. Kimler bölgesel incelme işlemini tercih edebilir:

 • Uzun süre diyet ve spor yapıp kilo verebilmiş fakat belli bölgelerinde birikmiş yağ kütlelerini bir türlü eritemeyen kişiler,
 • Genetik olarak belirli bölgelerinde yağ artımı diğer bölgelerine göre daha fazla olan kişiler,
 • Yanlış beslenme sonucu belli bölgelerinde yağ kütleleri birikmiş kişiler,
 • Her türlü bölgesel yağ birikimi olup veremeyen kişiler bölgesel incelme yöntemini seçebilirler.

Bu aşamada önemli olan husus ise kişinin konusunda uzman doktorlardan bilgi ve yardım alıp doğru yönteme yönlenmesi. Ayrıca bu gibi operasyonlar uygun olan ameliyathane ortamlarında yaptırmalarıdır.

Bölgesel İncelmede Kişilere, Bölgeye ve Hacme Göre Uygulanabilecek Yöntemler:

Bölgesel İncelme BodyTite Yöntemi

Bölgesel incelme uygulamalarından biri olan bodytite, günümüzün teknolojisi ile gerçekleştirilen yağların eritilerek sıkılaştırma ve toparlama işlemleridir.  Bu uygulamada radyo frekans dalgaları kullanılarak, yağ birikimi olan bölge tahrip edilir. Yağlar sıvı hale geldikten sonra mm’lik kesilerden kanüller yardımıyla vücut dışına  alınır. Vücudu inceltme uygulamalarından biri olan bodytite liposuction uygulamasında etkili bir cilt toparlanması ve bölgesel incelme sağlanır.  Dünya da sıkça uygulanan bodytite incelme işlemi, ülkemizde de başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Boytite Radyo Frekans ile bölgesel sıkılaşma %45’ lere kadar olmaktadır. Uygulama sonrasında sıkılaşma 1 yıl süre içerisinde devam etmektedir. Yüz ve vücut bölgesine de uygulanan yağların alınarak sıkılaşma uygulaması, en çok karın bölgesinde ve basenlerde tercih edilir. Bu bölgelerdeki yağ birikimlerinin fazla olması tercih edilmesinde etkilidir.

Bölgesel İncelme Liposakşın Ameliyatı ve Lazer Lipoliz

Bölgesel incelme uygulamalarından olan liposakşın ve lipoliz, kişilerin uzun uğraşlarına rağmen verilemeyen yağ hücrelerinin parçalanarak alınmasıdır. Bu operasyonlar sayesinde vücut hatlarındaki orantısızlık ve düzensizlikler giderilip, vücut istenilen ölçüde şekillendirilir. Lazer lipoliz uygulaması ve yağ aldırma ameliyatları ile bölgesel zayıflama operasyonu istenilen her yağ birikmiş alanda gerçekleştirilebilir.

Bölgesel zayıflama ameliyatlarına veya uygulamasına karar verilmesi durumunda yapılması gereken ilk iş uzman plastik cerraha başvurmanız olmalıdır. Bu uygulamaların hastane ortamında gerçekleştirilmesi kişi sağlığı ve yapılacak operasyonun başarısı için en önemli husustur.

Bölgesel incelme ve zayıflama için liposakşın ameliyatı olacak hastaların genel sağlık durumlarının iyi olması gerekmektedir. Bu uygulamalarda cinsiyet ayrımı yoktur. Ancak erkek ve kadınlarda yağ birikim alanları farklı olabilmektedir. Uygulanacak alanların genişliğinde de farklılıklar olabilir. Bölgesel yağlanmalara genetik nedenler sebep olabildiği gibi yaşlanma ve hamilelik sürecinde alınan kilolar da neden olabilir. Kişi kilo verse bile vücudun bazı bölümlerinde cilt altı yağlanmaları oluşabilir. Bu durumda  bölgesel incelme amacıyla liposuciton ameliyatı veya lazer lipoliz uygulaması gerekmektedir. Hangi  yöntemini uygulanacağı muayene sonrasında doktor tarafından belirlenecektir.

Ameliyatsız Bölgesel Yağların Velashape ile Giderilmesi

Ameliyatsız bir uygulama olan velashape yöntemi, cerrahi operasyon olmak istemeyen ve yağ birikimlerine sahip kişiler için ideal bir  bölgesel incelme uygulamasıdır. Bu uygulamada bölgesel olarak zayıflama ve sıkılaşma gerçekleştirilir. Ağrı ve sızı oluşturmayan bu yöntemde radyo frekans dalgaları kullanılarak germe ve cilt toparlanması yapılır. Velashape uygulama alanları, yüz germe, dekolte ve boyun germe, selülit ve sarkmaların giderilmesi gerçekleştirilir.

Bölgesel incelme velashape uygulaması dünyada yaygın olarak kullanılması ve başarılı sonuçlar etmesi, ülkemizde kullanımını artırmış ve bölgesel olarak zayıflamak isteyen hastaların tercihi haline gelmiştir. Bölgesel zayıflama uygulamaları kombine bir şekilde yapılabilir. Hangi operasyonlara ihtiyacınız olduğuna doktorunuz karar verecektir. Genel sağlık durumu iyi olan ve 4 ay öncesinde herhangi bir cerrahi operasyon geçirmemiş  kişiler için uygundur. Bölgesel olarak zayıflama şekillendirme uygulamalarının süresi işlem yapılacak bölgenin durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Bölgesel İncelme İşlemi Sonucunda Ne Kadar Yağ Alınır ve Beden Ölçüleri Değişir Mi?

Bölgesel incelmede alınacak yağ miktarı kişilerin vücut yapısı, yağ oranı, operasyonun yapılacağı bölgeye ve yapılacak operasyona göre değişim göstermektedir. Doktorun ayrıntılı incelemeleri sonucu karar vereceği önemli bir husustur.

Bölgesel incelme ile beden ölçülerinde değişiklik olabilmektedir. Bel ve kalça bölgelerinden alınacak yağlar beden ölçü ve görüntüsünü en uygun şekilde düzenlemeyi amaçlayan uygulamalardır.

Bölgesel İncelme Fiyatları

Bölgesel incelme uygulamalarıyla vücudunu şekillendirmek isteyen kişilerin öncelikle doktoruyla görüşüp bilgilendirildikten sonra, hangi yöntemin uygulanacağına karar verilmesi gerekmektedir. Belirlenen yönteme ve bölgeye göre doktor tarafından fiyat verilmektedir.