Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Işık Dolgusu

Işık dolgusu enjekte işleminin yapılma amaçlarından biri yüze gençlik ve parlaklık katmaktır. Yaşlanmanın etkisi ile birlikte dış etkenlerden dolayı göz bölgesinde torbalanmalar ve çukurlar meydana gelir. Bu torbalanmalar ve çukurlar yüzü olduğundan bile yaşlı gösterebilir. Gözlerimiz yüz bölgesinde en dikkat çeken yerdir. Kadınlarından en büyük sorunlarından biri olan bu göz altı kırışıklıklar ve torbalanmaları göz altı ışık dolgusu ile giderilir. Yorgun ve soluk bir görünüme neden olan göz bölgesindeki deformitelerin giderilmesi ile birlikte genç ve ışıltılı bir görünüm elde etmek mümkündür.

Göz Altı Işık Dolgu Uygulaması

Göz altında oluşabilecek torbalanmalar ve morluklar yüz estetiğini oldukça etkiliyor. Bu durum kadın ve erkeklerin soluk ve yorgun bir görünüme sahip olmalarına neden olmaktadır. Hastalar bu morluk ve torbalanmalardan dolayı yaşlarını göstermediklerini, yaşlı ve soluk bir görünüme sahip olduklarını dile getirmektedirler. Bu nedenle görünümlerinden rahatsız olan kişiler psikolojik ve sosyal olarak etkilenebiliyor. Göz altı ışık dolgu uygulamasının hedeflerinden biride göz bölgesindeki sorunların giderilerek kişinin dinamik daha ışıltılı bir yüz yapısına kavuşmasını sağlamaktır.

Işık dolgusu, hastanın sorunlu bölgesi ele alınarak yapılmaktadır. Göz bölgesinde sarkma ve kırışıkların bulunması ve estetik görünümünü kaybetmesi durumunda doktor tarafından muayene edilerek uygulamaya başlanır. Son derece konforlu ve uzun süreli  iyileşme dönemi gerektirmeyen bir dolgu uygulaması olan ışık dolgusu hyalüronik asidin sorunlu bölgeye özel küçük iğneler ile cilt altına zerk edilerek yapılır. Uygulama öncesinde ufak sızılar oluşturmaması için lokal anestezik krem sürülür. Bölgenin uyuşması ile birlikte işlem gerçekleştirilir. Uygulanacak dolgunun miktarı sorunlu bölgenin durumuna göre hekim tarafından belirlenmektedir. İşlem yapılacak bölgenin durumuna göre süresi değişmekle birlikte yaklaşık olarak 15 dakika ile 25 dakika arasında kısa bir sürede gerçekleştirilir.

Işık Dolgusunu Kimler Yaptırabilir?

Işık dolgusu ile yüz bölgesinde ışıltılı ve parlak bir görünüm kazanma uygulamasını, göz altı torbalanmalara, morluklar, kırıklıklar ve sarkmalardan dolayı şikayetçi olan kadın ve erkek herkese yaptırabilmektedir. İşlem yapılacak kişinin herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması yahut var ise muayene sırasında doktoruna belirtmesi gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş bu deformeler den şikayetçi olan ve görünümlerinden mutsuz kişilerin sıkça tercih ettiği bir uygulamadır.

Göz altı ışık dolgusu kısa sürede etkili sonuçlarının gözlemlenmesinden dolayı sıkça tercih edilen, yüz dolgusu uygulamalarından biridir. Uykusuz kalma, uzun süreli bilgisayar kullanımı, alkol vb. benzeri durumlarında göz altı torbalanmalar ve kırışıklıklarına neden olduğu bilinmektedir. 30 yaşını geçmiş kişilerde sıklıkla görülebilen bir durumdur.  Hem sağlık ve görünümü olumsuz etkileyen bu durumun giderilmesinde hyalüronik asit ışık dolgusu ile güvenli bir şekilde giderilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası

Işık dolgusu işleminden sonra oluşabilecek kızarlık ve hafif şişlikler olası bir durumdur. 1-2 gün içerisinde etkisini kaybetmeye başlar ve daha sonrasında tamamen kaybolur. Etkisini hemen göstermeye başlayan bu işlemin kalıcılık süresi 9-18 ay olarak değişir. Uygulanan bölgeye tekrar işlem yapılmasında herhangi bir sakınca gözükmez. Göz altı ışık dolgusu işleminden sonra kişi hemen sosyal yaşamına dönebilir. Bu uygulama sonra hastanın dikkat etmesi gereken durumlardan birisi 7 gün boyunca yüz üstü yatmaması ve yüz bölgesini herhangi bir kaza, darbelerden koruması gerekmektedir. Bu uygulama diğer dolgu işlemleri ile kombine bir şekilde yapılabilir.