Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yağ Aldırma

Yağ aldırma ameliyatı, vücudun belli bölgelerindeki kalıcı, yerleşmiş verilemeyen yağ birikimlerinin vücuttan alındığı düzeltme (vücut hatlarını şekillendirme) operasyonudur. Alınacak bölgeye ve alınan kişilere göre değişik yağ alma metotları bulunmaktadır. Bu ameliyat ile belli bölgelerde hacmi artmış yağ dokusu vücuttan alınır ve alınan bölgedeki mevcut olan yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur. Yağ hücrelerinin sayısının azması ise vücut konturlarının daha düzgün görünmesinin kalıcılığını artırır.

Bölgesel Yağ Aldırma ve İncelme Ameliyatı

Genellikle karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz, meme, yüz gibi vücudun çeşitli bölgeleri yağ birikim bölgeleridir.  Bu bölgelerdeki inatçı ve kalıcı yağ birikintileri vücut konturlarını bozuk olarak görünmesini sağlamaktadır. Kişilere uygun bölgesel yağ alma operasyonları ile bölgesel olarak artmış yağ kütlelerinden kurtularak daha düzgün, biçimli vücut hatlarına sahip olunması sağlanıyor.

Yağ aldırmak isteyen kişilerin vücut tipleri, cinsiyetleri, yağ oranları gibi değişkenlik gösteren etkenler göz önünde bulundurularak en uygun yağ alma operasyonu seçilmesi gereklidir. Yağ aldırma işlemi genellikle liposcution yöntemi ile yapılmaktadır.

Yaygın tabirle kullanılan yağ aldırma, yağ çektirme ya da yağların emilmesi olarak bilinen bir uygulama olan Liposakşın vücutta biriken, bölgesel veya genel şekil bozukluklarına neden olan yerleşmiş yağ hücrelerinin parçalanıp emilerek vücudun şekle sokulması işlem ve operasyonlarına denir.  Diğer bir yağ alma yöntemi olan Lazer Liposakşın ise yağları önce lazer ışını ile eriten, sonrasında cilde sıkılaşma sağlayan bir yağ alma yöntemidir. Klasik Liposuctiona göre daha ince fiber kanüllerle yapılan  bu yöntem operasyon sonrası iz kalması açısından da etkili oluyor. Yağ eritmenin yanı sıra cildin gevşek olduğu durumlarda bile etkili olup cildi toparlama özelliğinden dolayı daha iyi sonuçlar alınıyor. Ayrıca bu işlem bölgelerinde kanama, morluk oluşturabilecek ince damarları ortamdan uzaklaştırarak yağlar alınımı sağlanıyor.

Yağ Alma Liposuction Yöntemleri; Cihaz yardımlı uygulamalar:

 • Ultrasonlu Vaser
 • Lazer liposuction
 • Bodytite Radyo frekans

Yağ Aldırma İşlemleri Hangi Bölgelere Uygulanır

 • Karın yağlarında
 • Popo, basen, baldırlar
 • Göğüsler
 • Bel ve sırt
 • Kollar
 • Diz çevresi
 • Üst bacak ve alt bacaklar, bilekler
 • Çene altı
 • Erkeklerde meme büyümesi jinekomasti sorunlarında

Kimler Yağ Aldırma Operasyonu Yaptırabilir?

Yağ aldırma operasyonu kalıcı yerleşmiş yağların olduğu bölgeleri incelterek diğer bölgelerle daha orantılı hale getirmek amaçlı incelmeyi, sıkılaşmayı amaçlan bir yöntem olduğu için bu tip sıkıntıları olan her sağlıklı kişi için yapılabilir.

Yağ alma operasyonu herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, gebelik emzirme döneminde olmayan herkese uygulanabilecek bir yöntemdir. Birçok kişi kilo problemi olmamasına rağmen özellikle yerleşmiş bölgesel yağlarını bir türlü veremeyebilir. Lazer liposuction yapılan diyet ve egzersiz programlarına rağmen özellikle verilemeyen lokal yağ bölgeleri için ideal bir yöntemdir. Güvenli ve başarılı bir yöntem olan lazer liposuction, istenilen sıkılaşma ve cildin toparlanması için tercih edilebilir. Ayrıca erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen jinekomasti, operasyon sonrası sarkma olmadan bu yöntemle tedavi imkanı bulur.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle yağ alma uygulamasının gerçekleştirileceği bölgelerin boyutu, yapılacak anestezinin türü belirlenir. Yağ alma uygulaması eğer küçük bir bölgede olacak ise lokal anestezi uygulanır. Yapılacak işlem daha geniş bölgelerde uygulanacaksa genel anestezi altında operasyon yapılacaktır. Lazer liposuction ince kanüller sayesinde iz bırakmayan ve kanama olmayan bir ameliyat şeklidir.

Yağ aldırma ameliyatı her durumda tam donanımlı ameliyathane koşullarında yapılması gerekmektedir. Anestezi durumuna göre 2-3 saat sonra kişi hastaneden ayrılabilir veya bir gün hastanede kalabilir. Hastanede kalınması gerekirse ertesi sabah yürüyerek evlerine gidebilirler. Klasik liposuction işlemine göre çok daha az morluk görülür ve bu durum kısa sürede ortadan kalkar.

Yağ Alma İşleminden Sonra İyileşme Dönemi

Yağ alma işlemi sonrasında kişilere belli süre kullanım amaçlı özel tasarlanmış korseler verilir. Bu korseler alınan yağ dokusunun miktarı ve kişilerin özelliklerine takriben 4-8 hafta süreyle kullanılabilir. Bu korselerin sağladıkları baskı sayesinde işlem gören bölgede kanamanın önüne geçilir, kan ve sıvı birikimleri önlenir ve cildin yapışarak deri yüzeyinin daha düzgün şekillenmesi sağlanır. Giyilen bu özel korseyi bir hafta süreyle hiç çıkarmadan kullanmak gerekir. Sonrasında aralıklı sürelerle çıkarılıp duş alındıktan sonra tekrar giyilir. Korseyi giyme süresinin uzatılması daha yararlı sonuçlar almanız açısından önemlilik teşkil eder.

Operasyon sonrasında işlem yapılan bölgede ve çevresinde belli ölçüde ödem ve morluk görülebilir. Bu durum 6-8 hafta içerisinde çoğunlukla azalır. Ödem ve morlukların görülmesi normaldir ve zamanla bu durum düzelir. Operasyon sonrası 3-4 hafta sonra normal egzersizler yapılabilir.

Ameliyat öncesinde istenilmesi üzerine steril bir ortamda alınan yağ doku, arzu edilen başka bir bölgeye enjekte edilebilir.

Yağ Aldırmak İsteyen Kişilerin Genellikle Sorduğu Sorular

Yağ aldırdıktan sonra ne zaman işe başlayabilirim?

Lazer liposuction ile yağ aldırma işlemi sonrasında genellikle 2-3 gün sonra işe dönmek mümkündür. Fazla efor gerektiren işiniz var ise de 1 hafta dinlenme gerekebilir.

Tek seferde kaç litre yağ alınabilir?

Kişinin vücut dengesinin ve fonksiyonlarını bozmadan en fazla 4-5 litre yağ alınabilir. Bu işlemin nasıl ve ne ölçüde olabileceğini genelde doktor gerekli ön muayeneyi yaparak belirler.

Yağ aldırmadan sonra, İşlem tekrar yapılabilir mi?

Hastanın yağ alanları fazla ise 3-6 ay arasında tekrar operasyon yapılabilmektedir. Tabi bu durum içinde kişinin fiziksel uygunluğu ve yağ oranı kontrol edilerek doktor gereğine göre karar verir.

Yağ aldırma ameliyat fiyatları ne kadardır?

Yağ aldırma operasyon fiyatları (Liposuction ameliyatı fiyatı) yapılacak uygulama alanının genişliği, yapılacak bölge sayısı, eğer yapılacak ise ek olarak uygulanacak farklı cerrahi uygulamaların sayısı ve işlemine göre değişiklik göstermektedir.

Yağ aldırmak ne kadar sürer?

Operasyonlar ortala olarak 1.5 saat sürmektedir. Bu süre operasyon yapılacak bölgenin genişliği, operasyonun kapsadığı diğer işlemlere göre değişebilmektedir.

Yağ aldırma operasyonları yaz aylarında yapılır mı?

Tatilde denize girecek olan kişilerin operasyonları sonbahar ve kış aylarında yaptırması daha uygun olacaktır. Eğer denize gidilmeyecek ise yazında operasyon yaptırabilirsiniz. Uygulamadan yaklaşık 3 hafta sonra vücutta şekillenme gözlemlenir. Takip eden 3-4 ayda daha iyi şekilde vücut şekillenecektir. Operasyon sonrası belirli süre korse giyilmesi gerektiği için bunun göz önünde bulundurularak tarih belirlenmelidir. Korse giydiğiniz sürece yaptıracağınız ay problem olmayacaktır.

Yağ aldırma Sonrası Korse Kullanmak Şart mıdır?

Korse kullanımı tıbbi açıdan tamamlayıcı ve gerekli bir işlemdir. İşlem sonrasında korse giydirilmiş olarak çıkarsınız. Korse kullanımı en az başarılı bir operasyon kadar önem oluşturmaktadır. En az 3 hafta korse kullanımı önermekteyiz. Belirlenen bu süre zarfı boyunca kullanılan korse sonuçların daha başarılı olmasını etkiler.

Yağ aldırmadan sonra neler yaşanır?

Yağa alma ağrılı bir ameliyat değildir. Kas ağrısına benzer ağrı olabilir, yapılan bölgede hafif uyuşukluk ve hissizlik olabilir. Ödem ve şişlik görülmektedir. Vücut özellikleri, yapılan bölgelerin genişliğine göre ameliyattan 3-4 hafta sonraya kadar şişlikler gözle görülür şekilde azalır. Yağ alma operasyonlarından sonra genellikle 6. aydan sonra vücut son halini alır. İşlemden 2 hafta sonra yürüyüş gibi spor aktiviteleri ödemin azalması ve bölgenin sıkılaşması için faydalıdır.

Liposuction’da ve Lazer Lipoliz ile Yağ Aldırmak Sonrası Emboli Oluşur mu?

Yağ aldırma en basit operasyonlardandır. Bu operasyon için kişilerin sıvı ve elektrolit dengesi önemlidir. Kişilerin, ameliyat öncesi kontrolleri iyi yapıldığı takdirde, tıbbi kriterlere uygun yağ alımı doğru doktor tarafından gerçekleştirildiğinde emboli oluşumu görülmemektedir. Ankara’da bu operasyon hakkında bilgi almak için doktor muayenesi gerekmektedir. Operasyonun fiyatları uygulama bölgesine göre farklılık gösterecektir.