Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme estetiği ile göğüslerde meydana gelen sarkma ve gevşekliklerin giderilmesi ve toparlanması sağlanmaktadır. Göğüslerde oluşan sarkmalar kadınların estetik açıdan en büyük sorunlarından biri haline gelmektedir. Kadının simgesi haline gelen göğüsler, kadın fiziğinin en belirleyici bölgesidir. Her kadının arzusu dik ve daha toplu duran bir göğüs yapısıdır. Bu nedenle meme kaldırma ameliyatlarının tercih etmektedirler.

Meme Sarkmalarına Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs sarkmasına birçok sebep neden olabilir. Bunlardan birisi yaşın ilerlemesi ile birlikte cilt yapısında oluşan gevşekliklerdir. Bu sarkmalar göğüs altı kıvrımının yani meme başının ucuna doğru olmaktadır. Sarkmalar hafif, orta ve ileri derecede olabilmektedir. Hafif sarkmalarda meme ucundaki kahve rengi kısım (areola) denilen bölgenden yapılan kesi ile göğüs dikleştirme yapılır. Orta derece ve ileri derecedeki sarkmalarda ise meme estetiği ameliyatları ile kesi gerçekleştirilerek yapılmaktadır. Bu kesiler iyileşme süreci ile birlikte belirginliği azalır.

Meme deformasyonlarının olmasında hamilelik döneminde emzirme ve sonrasında kilo vermelere bağlı olarak sarkmalarda neden olabilmektedir. Bu sarmalar sonucunda kadınlar göğüs yapılarından mutsuz olurlar. Bu durumda yapılması gereken en etkili yöntem göğüs toparlama ve dikleştirme estetiğidir. Bu meme dikleştirme ameliyatlarında göğüs ucundaki kahverengi halkanın (areola) küçültme yapılır. Dikleştirme ve kaldırma ameliyatları meme hacmine etki eden bir uygulama değildir. Küçük göğüslere sahip olunması durumunda göğüsleri büyütme ameliyatları ile kombine bir şekilde yapılabilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Göğüslerin sarkması ve istenilen diklikte olmaması durumunda gerçekleştirilen meme dikleştirme operasyonu öncesinde ilk olarak hasta muayene edilerek, göğüs başı, yeri ve meme bezi tespit edilmektedir. Eğer sarkmalar ileri düzeyde ise sarkmalar giderilerek göğüs kaldırma operasyonu yapılmaktadır.

Göğüs kaldırma ve toparlama ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon öncesinde hasta muayene edilerek, göğüs bölgesindeki sarkmalar ve sorunlar ele alınmaktadır. Kişinin operasyon ve uygulanacak yöntem için uygunluğu doktor tarafından belirlenmektedir. Operasyon öncesinde göğüslerde ölçümler yapılarak ameliyatın planlaması yapılır. Bu planlama da hastanın ameliyattan beklentilerini ve isteklerini doktoruna açık bir şekilde anlatması ve doktor tarafından yapılacak işlemin bilgisine sahip olması gerekmektedir. Meme dikleştirme ameliyatının süresi ortalama olarak 2-3 saat arasında değişmektedir. Operasyonun süresi sarkmalara ve göğüs yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Uygulanacak yöntem ve göğüs biçimi etkili olmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatları ile birlikte küçültme ve büyütme ameliyatları kombine bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca meme dikleştirme uygulamasında meme bölgesindeki derideki bolluk toparlanmış olunur.

Meme Kaldırma Ameliyatı Sonrası

Meme toparlama ve dikleştirme ameliyat sonrasında ağrı ve sızı çok fazla olmamaktadır. Operasyondan sonra ilk 3-4 gün şişlik oluşabilir. Oluşan bu morluk ve şişlikler bir hafta sonra iyileşme gösterecektir. Operasyondan 15 gün sonra hastanın kontörülü gerçekleştirilmektedir. Hastanın tedaviden sonra sporcu sütyeni kullanılması istenir. Bu sütyen ağrı ve sızının azalmasına yardımcı olacaktır.

Meme kaldırma operasyonundan sonra oluşabilecek kesi izleri iyileşme döneni ile birlikte belirginliğini kaybedecektir. Operasyon sonrasında hastanın 2 aylık bir süre içerisinde ağır spor ve egzersizlerden kaçınması gerekir. Meme kaldırma ve toparlama işlemi genel olarak kalıcı bir durumdur. Hasta aşırı kilo alıp verme olamadığı sürece göğüslerde etkisi korumaktadır. Meme dikleştirme estetiğinin hastane ortamında ameliyathane şartlarında uzman bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekmektedir.