Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lazer Varis Tedavisi

Varis sağlık ve estetik açıdan tedavi edilmesi geren bir hastalıktır. Toplar damar basıncının artması ile genişlemiş damarların belirginleşmesi ile iyice belirgin hal alır. En sık görülen bölgeler bacaklar ve ayak bileklerin olduğu kısımlardır. Özellikle uzun süreli ayakta durma ve nedeni ile oluşan varisler günümüzde birçok kişin sorunu haline gelmiştir. Bacaklar ve ayakların yanı sıra vücudun diğer bölümlerinde de oluşabilir. Farklı aşamalarda varisler bulunmaktadır. Bu varisler şişlik genişleme, ağrı ve kanama durumları gibi sağlığı etkileyen sorunlarda oluşturabilir. Bu durumların giderilmesinde, lazer varis tedavisi Nd Yag lazer kullanılır.

Varis Tedavisi Lazer Uygulaması

Varis başlangıcı genel olarak bacaklar ve ayak bileklerinde meydana gelmektedir. Bedeni taşıyan ayak bilekleri, bacaklar uzun süreli yorgunluk ve ayakta kalma durumunda, damarlarda hasar meydana getirmektedir. Varis oluşan bölgedeki damarlar diğer damarlara göre daha belirgin olur ve mor renktedirler. Varisin başlıca belirtileri toplardamaların genişlemesi ile ciltte hassasiyet ağrı ve kaşıntı ile birlikte renk değişimlerinin oluşmasıdır.

Varisin olduğu bölgede hasarlı bir cilt yapısının olmasına neden olmaktadır. Tehlikeli bir hastalık türü değildir. Ancak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemesi ile birlikte estetik bir görünüm bozukluğu da oluşturmaktadır. Cerrahi operasyon olmak istemeyen ve ameliyat korkusu olan kişiler için uygulanacak en etkili yöntem Nd Yag Lazer tedavisidir.

 

Nd-Yag Lazer Varis Tedavisi

Nd Yag lazer varis tedavisi, varis başlangıcı veya varis oluşumunda uygulanan lazer tedavi yöntemidir. Bu uygulama ameliyat olmak istemeyenlerin sıkça tercih ettiği ameliyatsız varis tedavi uygulamasıdır. Özellikle kadınlarda sık rastlanan bu durumun nedeni hormonsal problemler, uzun süreli ayakta kalma, hareketsizlik ve dolaşım sorunlarından meydana gelmektedir. Bu durumda sağlık sorununu giderilmesi ve estetik bir görünüm isteyen hastaların varis tedavisine başlaması gerekmektedir.

Nd Yag lazer uygulamasında varis sorununa neden olan damarların küçültme ile tedavi gerçekleşir. Nd Yag lazerler 1064 nano metre dalga boyunda ışınlar üretmektedir. Varisli bölgedeki hasarlı damarlara uygulaması ile lazer ışınları damarlar tarafından emilir. Daha sonrasında ısı enerjisi ile damarların hasarları giderilmektedir. Nd Yag lazer tedavisinde kullanılan lazer ışınları işlem yapılan bölgelerde derinlere etki etme özelliği bulunmaktadır. Özellikle ilerlemiş varis bölgelerinde genişlemiş alanlarda son derece etkili bir tedavidir.

Varis sorunu ilerlemiş ve uzun süreli olarak bu durumdan muzdarip iseniz lazer varis tedavisi için ideal aday olabilirsiniz. Özellikle bacak ve ayak bileklerinde bulunana yüzeysel varislerin giderilmesinde başarılıdır. Leke ve akne gibi sorunların giderilmesinde bu uygulamadan yararlanılmaktadır. Lazer varis tedavisinde kullanılan Nd Yag lazerin avantajlarından biride cilt rengi ayırt etmemesidir. Bu uygulama koyu ve açık tenli renge sahip hastalara rahatlıkla uygulanmaktadır.

Lazer Varis Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Varis sorunu genel olarak ilerleyen yaşlarda görülmektedir. Ancak uygulamada herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Gelişimini tamamlamış sağlık sorunu bulunmayan kişilere rahatlıkla uygulanmaktadır. Lazer ışınlarına hassasiyet sahibi olanlar, hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar, kalp pili bulunanlar, herhangi bir ilaç tedavisinde olanlar ve epilepsi hastası olanlara risk oluşturması nedeni ile uygulanmamaktadır. Bu durumların dışında lazer varis tedavisine uygun olup olmadığınız muayene sonrasında doktor tarafından belirlenecektir.

Lazer Varis Tedavisi Kaç Seans Sürüyor?

Lazer varis tedavisinde seans sayısı, varisin oluştuğu bölge ve aşamasına göre değişmektedir. Genel olarak seans sayıları 2-6 şeklinde değişmektedir. Doktorunuzun muayenesinden sonra yapılacak işlem ve seans aralıkları belirlenecektir. Seans süreleri damarların durumuna göre 15-40 dakika arasında değişmektedir. Seans arasındaki süreler altı hafta ile dokuz hafta arasında olduğu söylenebilir. Bu süreler kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir.

Nd Yag lazer varis tedavisinden sonrasında, işlem yapılan damarlarda hafif kızarıklık ve şişlikler oluşabilmektedir. Bu durum 1-2 gün içerisinde iyileşme gösterir. Uygulama öncesinde kan sulandırıcı ilaçların alınmaması gerekir. Güneşten uygulama öncesinde ve sonrasında belirli bir süre korunması da gereklidir. Tedavi sırasında herhangi bir ağrı ve sızı oluşmamaktadır. Uygulama öncesinde işlem yapılacak bölgeye uyuşturucu etkisi yapan anestezi kremler sürülmektedir.