Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lazer Epilasyon

Son dönemler de kalıcı tüy giderme uygulamaların da en çok tercih edilen işlemlerden birisi de lazer epilasyon uygulaması olmuştur. Günümüzde vücutta çıkan kıl/tüyden kalıcı olarak kurtulmak isteyenlerin başvurduğu en yaygın uygulamaların başında lazer epilasyon uygulamaları gelmektedir. Kadınlar için sürekli kıl ve tüy aldırma uygulaması hem fiziksel açıdan hem de zaman açısından sıkıntılı süreçler olabilmektedir.  Bu yüzden kalıcı ve pratik bir yöntem olan lazer epilasyon işlemine ilgi daha da artmaktadır. Son yıllarda bu yöntemi kadınların yanı sıra erkeklerde tercih etmektedir.

Lazer Epilasyon Ankara

Lazer epilasyon, kadınlar kadar erkekler de tercih etmektedir. Erkekler özellikle sırt, yanak, boyun, göğüs, sakal bölgeleri için bu yönteme başvurmaktadır. Diğer kıl ve tüy alma işlemlerine göre daha etkili olan bu işlem ile kıl kökleri lazer ile yakılarak kalıcı olarak çıkmaması sağlanır. Epilasyon uygulaması sırasında lazer uygulanan bölgedeki deriye herhangi bir zarar verilmez. Lazer sadece kıl köklerine etki eder. Bu uygulamanın etkili olabilmesi için kıl ve tüylerin koyu renkte olması gerekmektedir. Koyu renkte olan kıllar da elde edilen sonuçla açık renkte elde edilen sonuç aynı değildir. Siyah ve kahverengi tonlarında olan kıllar da daha etkili sonuç alınır. Kişilerde meydana gelen aşırı kıllanmanın sebepleri araştırıldıktan sonra lazer epilasyon tedavisi uygulanır.

Lazer Nedir?

Lazer, epilasyon işlemin de,  son teknoloji ve etkili olması nedeniyle yaygın uygulanan bir sistemdir. Bu lazer modeli sayesinde kıl kökleri daha hızlı tahrip edildiği ve daha geniş alanlara etki ettiği için seans süresi diğer sistemlere göre daha kısadır. Uygulama sırasında soğuk hava üfleyen cihazlar sayesin de ağrı ve sızı duyulmamasının yanı sıra deri de ısı sonucu oluşabilecek tahribatlar da meydana gelmez.

İşlem esnasında lazer ışınları, melamin pigmentler tarafından emilmesi ile kıl köklerine etki ederek tahrip etkisi yaratır. Lazerle kıl köklerinin ısınması ile tahrip olan bölgede kıl ve tüylerin yeniden oluşumunu engellenir. Bu uygulamada cilt yapısındaki kıl köklerinin tahrip olunurken cildin diğer kısımlarında herhangi bir hasar ve tahrip söz konusu olmaz. İşlem sayesinde istenilen pürüzsüz cilt sağlanmış olur.

Lazer Epilasyon Zararlı Mıdır?

Lazer epilasyon tedavisin de merak edilen konulardan biri de lazer tedavisinin cilde zarar verip vermeyeceği veya yan etkisinin olup olmadığıdır. Lazer epilasyon uygulaması; hastane ve klinik ortamında, cilt yapısına gerekli enerji seviyeleri uygulanarak, doğru soğutma ile yapılması durumunda herhangi bir yan etkisi ve zararı olmayan bir yöntemdir. Epilasyon tedavisine karar verdikten sonra ilk yapmanız gereken güvenilir bir klinik araştırması yapıp işinde başarılı sonuçlar elde etmiş kişilerle iletişime geçmek olacaktır.

Uygulama sonrasında hastanın uyması gereken bir takım kurallar vardır. İşlem yapılan bölgenin 15 gün boyunca güneşten koruması gerekir. Aksi durumlarda alerjik sorunlar ve cilt lekeleri görülebilir. İşlem sırasında lazer ışınlarında korunmak için özel gözlüklerin kullanılması son derece önemlidir. Lazer, emin ellerde ve doğru bir tedavi yapılması durumunda güvenli bir uygulamadır.

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazerli epilasyon tedavisine karar verilmesi durumunda, bir ay boyunca ciltteki kılların veya tüylerin kökten alınmaması gerekir. Ayrıca epilasyon yapılacak bölgede herhangi bir yara veya deformitenin olmaması gerekmektedir. Yani işlem yapılacak bölgede herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması tedavinin başarısı için önemlidir. Lazer epilasyon öncesinde herhangi bir operasyon yapılacak ise doktorunuza bildirmeniz de fayda vardır. Tedavi sürecinde, öncesinde ve sonrasında epilasyon yapılacak bölgenin güneş ışınlarından korunması gerekir. Doktor tavsiyeleri ve uygulaması gereken işlemlerin yapılması tedavinin olum geçmesini artıracaktır.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

Lazerli epilasyon uygulamasında cilt yapısı önemlidir. Açık tenli cilt yapısına uygulanmaktadır. Bunun nedeni lazer epilasyonun etki mekanizmasının, melanin, kıl kökleri ve cilt yapısına dayanmasıdır. Koyu cilt yapısında uygulanan enerjinin cilt altına hapsolmasına neden olur. Bu durumda lekeler ve yanıklar olur. Uygulama için uygun aday olup olmadığınıza muayene sonrasında doktor tarafında karar verilmektedir.

Lazerl epilasyon uygulamasında herhangi bir yaş sırını yoktur. Ancak ergenlik çağında olanlar ve çocuklara bu işlem yapılmamaktadır. Gebe ve emziren annelere, ilaç kullanan ve belirli bir tedavi sürecinde olan kişilere lazer epilasyon tedavisi uygulanmaz. Genel sağlık durumu iyi ve işlem için herhangi bir engeli olmayan kişiler de lazer epilasyon tedavisi güvenle uygulanmaktadır.

Lazer Epilasyon Öncesi

Epilasyon işlemi öncesi doktor cilt ve kıl yapısını görmek için kişiyi muayene eder. İşlem yapılacak bölgede bir ay öncesinden tüyler her hangi bir yöntemle kökünden alınmamalıdır. Lazerden en az 15 gün öncesinde bronzlaşma ya da solaryum işlemi yapılmamalıdır. Yine uygulama süresi boyunca cilt güneşten korunmalıdır. Bunların yanı sıra cilde herhangi bir peeling uygulanıyorsa bu işleminde, uygulamadan 15 gün öncesinde kesilmesi gerekmektedir. İşlemin uygulanacağı günden 2-3 gün önce tüyler jiletle alınabilir.

Lazer Epilasyon Sonrası

 • Uygulama sonrası kıllar kendiliğinden dökülür. Yaklaşık 10-15 gün dökülmesi sürebilir. Bu süre içerisinde kıllara kişinin müdahale etmemesi gerekir,
 • Epilasyon sonrası kızarıklıklar oluşabilir fakat bu kızarıklıklar kalıcı değildir ve bir kaç saat içinde geçmektedir,
 • Lazer öncesin de olduğu gibi sonrasında da cildin güneşten korunması gerekmektedir. Bunun için yüksek faktörlü koruyucu faktörlü güneş kremleri kullanılabilir,
 • Kati suretle solaryuma gidilmemesi gerekir,
 • Epilasyon sonrası cilde 15-20 gün boyunca herhangi bir peeling uygulanmamalı ve kese yapılmamalıdır,
 • Operasyon sonrası yüksek sıcaklıkta suyla banyo yapılmamalıdır,
 • İşlem uygulanacak bölgelere operasyon öncesi ve sonrası parfüm ve benzeri kimyasal ürünler kullanılmamalıdır.

Başarılı ve sağlıklı uygulama için; cilde uygulanacak lazer işlemleri öncesi ve sonrası kişinin yapması veya yapmaması gereken şeyler hakkında doktorundan ayrıntılı bilgi alması gerekir.

Kadınlar da Lazer Epilasyon Uygulanan Bölgeler

 • Koltuk altı,
 • Kollar,
 • Bikini bölgesi,
 • Göbek,
 • Göğüs ucu çevresi,
 • El ve ayak üstü,
 • Dudak çevresi,
 • Çene,
 • Yanak,
 • Boyun bölgesi,
 • Tüm bacak çevresine uygulanabilir.

Erkekler de Lazer Epilasyon Uygulanan Bölgeler

 • Kaş ortası,
 • Göğüs bölgesi,
 • Sırt bölgesi,
 • Koltuk altı,
 • Sakal ve çevresi,
 • Boyun çevresi,
 • Ense,
 • El ve ayak üzeri

Kadın ve erkekte yine bu bölgeler dışında başka bölgelerde de işlem yaptırılmak istenebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi muayene sırasında doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Uygulanır?

Lazerli epilasyon seans sayıları yapılacak bölgenin ve kıl kökünün yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Uygulamada tek seans yeterli olmamaktadır. İşlem sırasında anogen kıl kökleri yok edilirken, daha olgunlaşmamış olan kıl kökleri yaşamaya devam edecektir. Bu kıl köklerinin oluşmasından sonra 4-8 hafta aralıklar ile epilasyon gerçekleştirilir. Kişi işlem sonrasında günlük işlerine dönebilir. Yapılacak işlemin süresi yapılacak bölgeye göre değişmektedir. Genel olarak bacak bölgesine uygulanacak tedavi 40 dakikada sürerken, yüz bölgesine uygulanacak işlem süresi 5-10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir.

Ankara Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazer epilasyon fiyatları; yapılacak bölge, bölgedeki kıl yapısı, yoğunluğu ve bu özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterecek seans süreleri gibi kişilere özel farklılık gösteren durumlar yüzünden muayene sonucu verilmektedir.  Fiyat bilgisini kapsamlı bir doktor muayenesi sonucunda öğrenebilirsiniz.