Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği ameliyatlarına tıp literatüründe blefaroplasti denilmektedir. Göz kapaklarımız; vücudumuzdaki en ince deri yapısına sahip olması , göz gibi çok önemli ve hassas bir organımızı koruması, çevresel faktörlerden çok kolay etkilenebilmesi gibi sebeplerden dolayı özel bir öneme sahiptir. Yaşlanma ve dış etkenlere bağlı olarak göz bölgesinde deformasyonlar oluşabilir. Bunlar alt ve üst göz kapaklarında sarkmalar, torbalanmalar ve çöküntüler şeklinde olabilir.  Yoğun çalışma temposu, uykusuzluk , genetik faktörler gibi sebepler göz kapaklarında sarkmalara ve göz kapağı düşüklüğü oluşmasına sebep olabilir. Bu durumda yapılacak olan göz kapağı estetiği ameliyatı kişinin gençleşmesini, daha estetik bir yüze kavuşmasını ve hatta görme açısının düzelmesini sağlayacaktır.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

Göz kapağı estetiği ameliyatının yapılma amacı sadece estetik nedenler değildir. Göz kapağı düşüklükleri, ilerleyen yaşlarda belirtilerini gösterse de, erken yaşlarda da sarkma ve torbalanmalar oluşabilir. Doğuştan ya da sonradan oluşan göz kapağı düşüklüğü, göz kapağı üzerindeki cilt tümörleri , görme açısındaki daralmanın genişletilmesi gibi sebeplerle de göz kapağı estetiği ameliyatı yapılmaktadır.

Göz kapağı estetiğine bir bütün olarak bakmak ve göz çevresi estetiği olarak değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.  Göz kapağı estetiğinde, tek bir noktanın düzeltilmesi değil , oluşan bütün deformasyonların ve sorunların giderilmesi hedeflenmelidir. Göz çevresi estetiğinde en çok karşılaşılan sorunlar göz kapağı düşüklükleri, kaz ayakları, gözaltı torbaları, yanakla gözaltı arasındaki çöküntüler ve kaş düşüklüğüdür. Göz çevresi estetiği ameliyatı tüm bu sorunlara müdahale edecek bir planlamayla gerçekleştirilmelidir.

Göz kapağı estetiği ameliyatları son derece başarılı operasyonlardır. Etkisinin hemen görülmesi ve çabuk bir iyileşme göstermesi nedeni ile hastaların konforu açısında etkili bir tedavidir. Göz kapaklarında torbalanmalar,  sarkmalar, kırışıklıklar ve düşüklükler oluşması durumunda  hasta uzman plastik cerraha başvurarak  sorunlarını ve beklentilerini anlatarak yapılması gereken  işlemlere birlikte karar verilmelidir.

Üst göz kapağı düşüklüğü ameliyatları genel veya lokal anestezi altında hastane ortamında yapılmalıdır. Alt göz kapağı estetiği ameliyatlarında çoğunlukla genel anestezi uygulanmaktadır. Her iki  göz kapağında sorun olan hastalar için ise muayene sonrasında anestezi türü belirlenir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Öncesi

Göz kapağı estetiği  ameliyatı öncesinde ve sonrasında, tedavinin ve iyileşme sürecinin başarılı geçmesi için hastanın uyması gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Hasta ameliyattan 1 hafta öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa bunları bırakmalı ve sigara kullanıyorsa 1 hafta öncesinde sigara içmeyi kesmelidir. Aynı şekilde bitkisel çaylar ve E vitamini de kanı sulandırıcı etkisi olduğundan dolayı 1 hafta öncesinde kullanılmaması tavsiye edilir. Uygulama öncesinde hastanın göz muayenesi yapılarak simetrik sorunlar ve ameliyat planlanması gerçekleştirmelidir. Göz hastalıklarından, tiroid ve göz tansiyonunun bulunması durumunda hastanın  bunları doktoruna mutlaka belirtmesi gerekir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Riskleri

Göz kapağı estetiği ameliyat riskleri, her cerrahi operasyonda olabildiği gibi göz estetiği uygulamasında da riskler mevcuttur. Ancak bu durum minimum seviyedir. Nadir olsa da operasyon sonrasında kanama ve iyileşme süreleri uzayabilir. Enfeksiyonlara karşı operasyon sonrasında göz ve çevresinin temiz tutulması önemlidir. Operasyon sonrasında enfeksiyon gelişecek olursa uygun bir antibiyotikle enfeksiyon giderilir. Göz kapağı estetiği ameliyatında en korkulan komplikasyon, göz derisinin fazla alınmasından kaynaklanan ektropiyon denilen alt göz kapağında aşağıya doğru çekilme olmasıdır. Bu durumun genellikle ikinci kez ameliyat olan hastalarda görülme riski vardır. Böyle bir durum karşısında üst göz kapağından deri alınarak alt göz kapağında yerine konularak giderilir.

Üst Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Hastaya sadece üst göz kapağı ameliyatı yapılacaksa, lokal anestezi altında bir uygulama yapılabilir. Operasyon öncesinde  üst göz kapağındaki sorunların analizi yapılarak uygulanacak işlemlerin planlaması yapılır. Bu bölgeden çıkarılacak deri ve işlem plastik cerrah tarafından hastanın göz bölgesine yapılan çizimlerle  tasarlanmalıdır. Bu uygulamada göz kapağındaki yeterli gerginliğin sağlanması amaçlanır. Ameliyat süresi ortalama olarak 1 saat sürmektedir. Üst göz kapağındaki birikmiş olan yağ yastıkçıkları alınır. Operasyon sonrasında sarkma ve düşüklük oluşmaz, kalıcı bir uygulamadır.

Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

Alt göz kapağı estetiğinde genel anestezi kullanılmaktadır. Gözün alt kısmı kirpiklerin olduğu bölgeden açılan kesiler ile işleme başlanır. Bu kesiler ile sarkma ve torbalanma olan fazla deri alınır. Yağ birikimleri var ise küçültme işlemi gerçekleştirilir. Ancak genellikle bu yağ birikimlerini küçültme işlemi nadiren gerekli olur. Göz altında oluşan çöküntülerin düzeltilmesinde, yağ birikimlerinin göz çukuru kenarına yayılması ve yanak kaldırma işlemi etkili bir yöntemdir.  Bu uygulamalara rağmen çöküntüler yeteri kadar giderilemiyorsa  yağ enjeksiyonu işlemi de uygulanabilir. Sarkmış ve torbalanma bulunan deriden 2 mm den fazla deri alınmaması gerekmektedir. Aksi durumda alt göz kapağı düşüklükleri oluşabilir. Bu tedavinin uygulama süresi yaklaşık olarak 2 saattir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası ve  İyileşme Süreci

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası  hastaya göz kapaklarını örten bantlar yerleştirilir. Bu bantlar görmeyi engellemez. Operasyon sonrasında oluşabilecek şişlik ve morluklar olası bir durumdur. Şişlik ve morlukları en aza indirgemek için bölgeye soğuk uygulaması yapılabilir.  Ayrıca dinlenme sırasında birkaç yastıkla başın yüksekte tutulması sağlanarak da ödemin az olması sağlanır. Operasyon sonrası ilk 2 gün şişlik ve morlukta artma görülse de iyileşme ile birlikte oluşan morluk ve şişlikler azalarak kaybolacaktır. Bu morluklar 5-7 gün arasında sürebilir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası ilk günlerde göz çevresinde yanma, batma , gerginlik gibi şikayetler olabilir. Basit ağrı kesiciler kullanılarak bu ağrılar giderilir. Göz kapağı estetiği ameliyatından yaklaşık  5 gün sonraki kontrolde bantlar çıkartılır , eğer doktorunuz gerekli görürse , 5 gün daha kalmak koşuluyla tekrar bant yerleştirebilir. Operasyondan sonraki 5. günde bantların çıkmasıyla göz çevresi dikkatli bir şekilde yıkanabilir ve nemlendiriciler kullanılabilir. Göz kapağı estetiği ameliyatından sonraki ilk 6 hafta güneş, solaryum, sauna, buhar banyosu, ağır sporlar gibi aktivitelerden uzak durmak gerekir. İlk haftalarda güneşe ve rüzgara maruz kalmamak için güneş gözlüğü kullanılması tavsiye edilir. Altı hafta sonrasında hasta iyileşmiş kabul edilir ancak  tam olarak iyileşme ameliyattan 6 ay sonra  etkisini gösterir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Plexr Soft Surgery Tedavisi

Ameliyatsız göz kapağı estetiği Plexr sof Sungery uygulaması cerrahi operasyon geçirmek istemeyen hastaların tercihi haline gelmiştir. Plazma enerji sayesinde göz kapaklarındaki sarkma ve kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan tedavi yöntemidir. Genel olarak tek seans uygulanan bu tedavi yöntemi, aşırı sarkma ve kırışıklıkların bulunması durumunda birkaç seans tekrarlanabilir. Plexr uygulaması hızlı ve etkileri çabuk görülen bir tedavi yöntemidir. Alt ve üst kapaklarında oluşan sarkma ve kırışıklıkların giderilerek göz bölgesinde gençleşme sağlayan etkili bir tedavidir.

Alt ve Üst Göz Kapağı Estetiği Plexr Soft Surgery

Plazma enerjisi ile gerçekleştirilen operasyonda işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi kremi sürülür. Kremin etkisini göstermesi ile birlikte göz kapağındaki kırışıklık ve sarkmalar plexr uygulaması ile giderilir. Bu tedavi süresi ortalama olarak 15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir.

İki göz kapağında uygulama yapılacak ise 30 dakikalık bir süre yeterli olacaktır. İşlem sonrasında göz kapakların kabuklanmalar oluşacaktır. Bu kabuklanmalar bir hafta gibi bir sürede iyileşmektedir. Bu dönemlerde göz bölgesinin temiz tutulması ve özel sabunlar ile temizlenmesi gerekmektedir.

Plexr Soft Sungery uygulaması ile göz kapağı düşüklüğü tedavisinin yanı sıra leke izleri, çatlaklar, kırışıklıkların giderilmesi ve ben ile birlikte akne izlerinin giderilmesi de gerçekleştirilmektedir. Göz çevresindeki ve kapaklarındaki sarkmaları gidermek ve kişilerdeki soluk, yorgun görünümün giderilmesi için başarılı bir teknolojik tedavi yöntemidir. Uygulama sırasında ve sonrasında ağrı ve sızı oluşmamaktadır. İşlem yapılan bölgede herhangi bir iz kalma söz konusu değildir. Ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulaması sayesinde genç ve taze bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz. Son derece konforlu bir uygulama olan plexr soft surgery tedavisinde ileri derecedeki kırışıklıkların giderilmesi 2-3 seansta gerçekleştirilir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Göz çevresi estetiğinde kişinin sorunları ve uygulanacak işlemlerin belirlenmesi sonrasında doktorunuzun yapacağı planlamaya göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.