Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lipomatik

Lipomatik, son dönemlerde çok sık tercih edilen bir yağ alma tekniğidir. Bu teknik adını FDA onaylı diğer liposakşın uygulamalarında olduğu gibi vücudun çeşitli bölgelerinde biriken yağ dokularının vücuttan alınmasını ve cildin sıkılaşmasını sağlar.

Lipomatik Nasıl Yapılır

Lipomatik işlemi, yağ alınacak bölge yada bölgelere göre genel veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenle gerekli donanımlara sahip hastane/muayenehanelerde yapılmalıdır.

Yağ alınacak bölgede 2 ila 5 mm’lik küçük kesiler açılır. Lipomatik’te bulunan küçük çaplı borular bu kesilerden cilt dokusu altına sokulur. Cilt dokusu altında titreşen borular yağ dokusunu parçalar. Parçalanmış yağ dokularının yine aynı borularla vakumlanarak vücuttan alınması ile işlem tamamlanır ( 5 kg ‘a kadar yağ alınabilmektedir.) ve kesiler kapatılır. Cilt üzerinde (yaş, cilt yapısı ve rengine göre değişen oranda) gözle zor görünür izlerler bırakabilir.

Lipomatik Hangi Bölgelerdeki Yağ Dokuları İçin Uygulanır

Lipomatik, kalça, popo, basen, bacak ve bacak içi gibi alt vücut bölgeleri. Üst kol, karın, göğüs gibi bel üstü bölgelerde uygulanmaktadır. Lipomatik, aynı operasyonda birden fazla bölgede de uygulanabilmektedir.

Lipomatik Planlaması

18 yaşından büyük ve tüm sağlıklı kadın ve erkeklerde hiçbir komplikasyona yol açmadan uygulanmaktadır. Planlamanın ilk aşamasına Lipomatik için başvuran birey öncelikle genel sağlık kontrolünden geçirilir ve geçmiş hastalık öyküleri değerlendirilir. Eğer uygulamaya engel bir husus yok ise planlamanın ikinci aşamasına geçilir. İkinci aşamada hastanın istek ve beklentileri dinlenir ardından doktor tarafında vücut yapısı ve alınacak yağ dokuları üzerinde gerekli tetkikler yapılır. Uygulama sonrası görünüm, Lipomatik’in nasıl yapılacağı ve sonrası hastanın yapması gerekenler üzerine doktor hastayı bilgilendirir. Randevu tarihi belirlenerek planlama tamamlanır. Planlamada anahtar nokta kişini doktorunun tecrübe ve görüşlerine tam olarak güvenmesidir.

Lipomatik Tekniğinin Avantajları

  • Vücuttan yağ alınırken aynı bölgedeki cildin kolejen miktarı arttırılarak sıkılaşması da sağlanır.
  • Lipomatik’in tasarımından dolayı yağ alımı homojen olmaktadır. Bu nedenle cilt üzerinde çökmeler oluşmaz.
  • Cilt altı dokusunda yer alan sinirler, damarlar ve kas yapısına herhangi bir zarar vermez. Bu nedenle kanama, morarma ve ödem oluşumu diğer tekniklere göre çok daha az görülür.
  • Özellikle basen bölgesine yapılan uygulamalarda selülitler üzerinde de olumlu etkisi gözlemlenir.
  • İyileşme süreci ağrısız ve hızlıdır.

Lipomatik Sonrası

Operasyon sonrası hasta birkaç saat sonra taburcu edilir. Uygulama sonrası 1 ay boyunca kullanılması gereken korse, iyileşme süreci hızlandırır ve deri dokusunun kendini toparlamasına yardımcı olur.

Lipomatik’in etkisi hemen kendini gösterir, 1. ayın sonunda vücut tam olarak son halini alır. Hasta beslenmesine dikkat eder, beden olarak aktif bir hayat sürer ise etkisini çok uzun yıllar korur. Doktorunuz bu konuda nelere dikkat etmeniz konusunda sizi bilgilendirecektir.

Lipomatik’te Başarını Püf Noktası

Lipomatik basit bir uygulama gibi görünse de cerrahi bir işlem olduğu asla unutulmamalıdır. Bu nedenle doktorun bu alandaki tecrübesi çok çok önemlidir. İstenmeyen komplikasyonların yaşanmaması için gerekli donanıma sahip hastane ya da muayenehanelerde yapılması hayati önem taşır. Ankara lipomatik fiyatları ve operasyonun aşamalarını öğrenmek için doktor muayenesi gerekmektedir.