Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

Burun estetiği yüz estetiğinde, yüz şeklini belirleyici olmasından kaynaklı fazlasıyla dikkat edilmesi gereken cerrahi işlemlerden biridir. Estetik burun ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin her zaman endişe ve kaygıyla yaklaştığı burun estetiği işlemleri, doktorların bu konuda daha fazla dikkat ve önem gösterdikleri alan olmuştur. Hem estetik hem de sağlık yönünden çok öneli olan burun ameliyatı öncesi operasyonu yapacak doktor ve operasyonun gerçekleşeceği hastane ortamının iyi araştırılması, belirlenmesi gerekir.

Burun estetiği kişinin yüz şekli, yüz orantısı ve kişiye özel yapılması açısından, bütün olarak değerlendirilmesi gereken estetik operasyonların başında gelir. Burun yüz bölgesinin en belirgin alanlarından olduğundan en çok dikkat çeken yer olmaktadır. Göz önünde olması dolayısıyla burun operasyonları estetik cerrahi açısından son derece önemli bir yere sahip olmaktadır.

Burun Estetiği Ankara

Burun, estetik operasyonlar arasında en fazla önemli teşhis ve tedavi gerektiren işlemelerin başında gelmektedir. Ameliyat kapalı ve açık operasyon tekniğiyle yapılmaktadır. Kişinin muayenesi sonucu şikayetleri dikkate alınarak hem sorunlu bölgeler düzeltilir hem de kişinin yüzüne en uygun şekle karar verilip işlemler o doğrultuda yapılır.

Estetik bir görünüm ve sağlık problemlerinin giderilmesi dışında da burun estetiğinde doğal görünümün sağlanması oldukça önemlidir. Burun bölgesinde düşme ve kaza sonucu oluşabilecek şekil bozuklukları ve deformasyonların ortadan kaldırmak için burun ameliyatları yapılmaktadır. Ayrıca bu deformasyonlar veya doğuştan var olan nefes alma problemleri burun estetik uygulamaları sayesinde giderilir. Yine aynı operasyonda kişinin isteği doğrultusunda burun ucu kaldırma, operasyonu da yapılabilmektedir.

Dikkat Edilecek Hususlardan Bazıları

 • Burnun kemik yapısı,
 • Burun kıkırdak yapısı,
 • Cilt dokusu (Kalın-ince),
 • Burnun yüze orantısı,
 • Varsa kırık veya kırıklar
 • Burun ve yanak kemiği bağlantısı,
 • Dudaklarla mesafesi,
 • Burnun açısı gibi kişiye özgü durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Rinoplasti Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatları, rinoplasti olarak da bilinmektedir. Bu uygulamalar burun yapısının yeniden şekillendirilmesi ve burun bölgesinde sağlık sorunlarının giderilmesinde gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardır. Burun bölgesindeki herhangi bir sorun kişinin fiziksel ve ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kimi durumlarda hastalar burun görünümlerinden rahatsız olabilirken, kimi durumlarda ise nefes alma, burun tıkanıklıkları gibi problemlerden şikayet etmektedirler. Bu durumda yapılması gereken en uygun yöntem burun estetiği operasyonu olacaktır. Burun estetiği ameliyatlarında burun yapısında bazı dokular çıkarılarak küçültme, bazı dokuların eklenmesi ile büyütme ameliyatları yapılabilir. İdeal bir burun estetiğinin amacı burunun yüz bölgesi ile doğal bir görünüme ve uyuma kavuşmasını sağlamaktır.

 

 

 

Burun Estetiği ile Düzeltilebilen Başlıca Sorunlar

 • Büyük burun yüze orantılı şekilde küçültülür,
 • Burunun kemeri yüze oranla fazla çıkıntılıysa yüze en uygun şekilde düzeltilir,
 • Uzun burun yüze uygun şekilde kısaltılır,
 • Geniş burun daraltılır,
 • Burun köprüsünde doğuştan veya sonradan oluşan tümsekler veya çöküntüler düzeltilir,
 • Burun delikleri büyükse küçültülür,
 • Burun deliklerinin simetrisi düzeltilir,
 • Burun ucu şekillendirme işlemleri yapılır,
 • Burun ve üst dudak açısı düzeltilir,
 • Kaza veya başka durumlar sonucu bozulan burun da oluşacak eğrilik ve asimetri düzeltilir,
 • Doğuştan ya da sonradan oluşan solunum problemleri gibi şikayetler düzeltilir.

Burun Planlamasının Burun Estetiğindeki Önemi

Burun estetiğine karar veren hastaların ilk yapacakları şey başarılı operasyonları olan uzman estetik plastik cerrah araştırması yapıp onula görüşmek olacaktır. Daha sonrasında hasta muayene edilerek yapılacak işlemin planlaması gerçekleştirilir. Bu planlama son derece önemlidir. Burun estetiği uygulamasından hasta beklentilerini açık bir dille anlatmalıdır. Kişilerin bu konuda en çok üzerinde durdukları konular ise; yüz yapısına uygun ve doğal bir görünüme sahip burun estetiği yaptırmakla birlikte estetik operasyon olduğunun belli olmamasıdır. Kişinin isteğini de göz önünde tutarak, burun da varsa diğer şikayetler de giderilerek ona en uyumlu aynı zamanda doğal burun estetiği operasyonu yapılması ilk hedef olmalı. Bunun için burnun görüntüsü dijital fotoğraf makinesi ile çekilerek bilgisayar ortamına aktarılır. Aktarılan bu görüntü üzerinde hastanın talepleri ve doktorun görüşleri yönünde değişiklikler yapılarak operasyon sonrası oluşacak görüntü yaklaşık olarak elde edilmiş olur. Hasta ve doktorun duruma net onayından sonra operasyona geçilir.

Burun Estetiği Operasyonunun Uygulama Süresi

Hastane ortamında işinde uzman bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi durumda sağlığınızı riske atmış olursunuz. Rinoplasti genel anestezi veya sedasyon altında yapılır. Operasyon süresi, burun bölgesinin yapısına ve operasyonda uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir. Yaklaşık olarak ameliyat süresi 1 ila 3 saat aralığında değişir. Bu uygulama sayesinde burun şekil bozuklukları ve nefes alma sorunları gibi kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunları da giderilmiş olur.

Kapalı ve Açık Teknik Burun Estetiği Yöntemleri

Burun estetiği ameliyatlarında 2 tip yöntem kullanılır. Bunlar açık ve kapalı rinoplasti uygulamalarıdır. Açık teknik, üst dudak ile burun alt kısmının birleştiği yerden yapılan 2-4 milimetrik kesiler ile yapılır. Operasyon sonrası kesi izi zamanla belli belirsiz bir hale döner. Bu uygulamanın kapalı tekniğe göre en büyük avantajı, uygulama sırasında işlem yapılacak burun yapısının rahat bir şekilde görülebilmesidir. Aynı zamanda bu uygulamada septum bölgesindeki kemik eğrilikleri ve kemik çıkıntıları düzeltilir. Açık teknik uygulamasında burun kemeri düzeltme işlemi yapılır. Bu uygulamadaki amaç burun estetiği ameliyatından sonra yüz yapısı ile burnun doğal ve uyum içerisinde olması sağlanmaktadır. Açık teknikte en sık tercih edilen yöntemdir.

Kapalı ameliyat, açık ameliyatlara göre burunun yapısının görüş açısının az olduğu ameliyatlardır.  Bu teknikte bütün kesiler burnun içinden yapılır, dolayısıyla hiç kesik izi kalmaz. Burun ucu kıkırdakları görülmeden yapılan bir uygulamada en sık tercih edilen burun estetiği yöntemi açık ameliyatıdır.

 

Burun Estetiğinde Açık mı?, Yoksa Kapalı mı Teknik Seçilmeli?

Operasyonların açık ya da kapalı teknikle yapılması hususu, genelde kişinin burnunda yapılması gereken işlemlere göre belirlenir. Yapılacak işlemin hangisi olacağı, doktorun en doğru şekilde işlemleri planlayıp ona göre karar verilmesiyle gerçekleşir. Her iki teknikte de güzel sonuçlar alınabilmektedir. Yeter ki yapılacak işlemler için hangi tekniğin daha yeterli ve doğru olacağına karar verilebilsin. Bu doğrultuda kişilerin yapması gereken ön önemli şey ise estetik operasyonu yaptıracağı doktoru iyi araştırıp doğru seçmeleridir.

Ameliyatsız Burun estetiğinde Dolgu Uygulaması

Burun estetiğinde dolgu enjektesi, cerrahi operasyonlara gerek duyulmaması durumunda gerçekleştirilen tedavi yöntemleridir. Bu tedavide burnun yapısındaki çöküntüler ve şekil bozukluklarının giderilmesi için burna hacim kazandırılır. Cerrahi bir operasyon olmak istemeyen ve dolgu uygulamasının burun estetiği için yeterli olması durumunda yapılabilir tedavi yöntemidir. Ayrıca burun estetiği geçirmiş ve burun taban kısmının yetersiz olması durumunda yapılabilmektedir. Bu uygulamada hyalüronik asit veya dolgu maddelerinin burun deri altına enjekte edilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu uygulamanın etki süresi 1-1.5 yıl arasında sürmektedir. Lokal anestezi altında yapılır. Bu şekilde bir tedavinin yeterli olabileceği durumlarda ameliyatsız burun estetiği olarak tercih edilir.

Burun Estetiği Sonrası ve İyileşme Süreci

Burun estetiği operasyonu sonrasında burun ve göz bölgesinde morluk ve şişlikler oluşur. Uygulanan işleme ve hastaya göre şişlik ve morluk seviyesi değişebilir. Ayrıca operasyon sonrası 3 gün boyunca  morarma ve şişlik oluşabilecek bölgeye aralıklı zamanlarda buz uygulaması yapılarak şişlik ve morluk minimuma indirilebilir.  Bu durum tamamen geçicidir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastanın doktor gözetiminde bir gün hastanede kalmasını isteyebilir ya da aynı gün taburcu edilebilir. Hasta 2-3 gün sonra günlük işlerine dönebilir. Operasyon sonrasında burun iç yapısına tampon ve silikon tabakalar konulmaz. Sadece burun üstüne atel adı verilen madde kullanılır. Ateller bir hafta sonrasında yapılacak kontrolde alınır ve burnun üzerine bantlar yapıştırılır. İkinci hafta kontrolünde ise bu bantlar da çıkarılarak doktor tarafından hastaya nasıl masaj yapması gerektiği gösterilir. Yaklaşık operasyondan 20 gün sonra hasta toplum içinde rahatlıkla dolaşabilir. Burnun tamamen iyileşmesi sürecinde hafif bir ödem ve bazı noktalarda uyuşukluk hissedilebilir. Burnun tam olarak oturması 6 ay ile 1 yıl kadar bir zaman alabilir fakat bu özellikle dışarıdan fark edilen bir süreç değildir. Burun estetiğinde açık yöntemde oluşan dikişler iyileşme sürecinde alınmaktadır. Herhangi bir yara izi kalmaz. Operasyon sonrasındaki ilk bir ay burna herhangi bir darbe gelmemesi çok önemlidir. Kişinin burnunu kalabalık bulunulan ortamlardan koruması ve darbe alacak herhangi bir aktivite de bulunmaması gerekir.

Ankara burun estetiği fiyatları, ücreti kişideki estetik probleme ve uygulanacak tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple uygulama öncesinde doktorla görüşerek karar verilecek işlemlere göre fiyat belirlemesi yapılır.