Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği ameliyatı otoplasti olarak da bilinir.  Kepçe kulak , kulakta bulunan kıvrımların oluşmaması yada az gelişmesi sonucu  kafa ile kulak arasındaki açıklığın fazla olması durumudur. Bu şekildeki kulaklar öne doğru çok belirgin olduğundan kişinin yüzüne oranla büyük gibi görünür. Toplum nüfusunun yaklaşık % 5 inde görülebilen bir durumdur kepçe kulak sorunu.  Kepçe kulak problemi yaşayan kadınlar genelde kulaklarını saçları ile kapatma gereği duyarlar, saçlarını toplamak ya da topuz yapmaktan kaçınırlar, erkekler saçlarını kısa kestirmek istemezler. Erkek ve kadınların yüz estetiği açısından en büyük sorunların biri haline gelen bu durum günümüzde  kepçe kulak ameliyatı ile giderilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak problemi,  yeni doğmuş bir bebekte  hemen fark edilebilirse kulak splintleri ve bantları kullanılarak tedavi etmek mümkündür. 1 – 2 ay boyunca uygulanacak olan bu splint ve bantlar sayesinde kulağın normal şekil alması sağlanabilir. İnsanların kulakla ilgili yaşadıkları tek estetik sorun kepçe kulak sorunu değildir. Doğuştan gelen estetik kulak sorunları ;

  • Sivri Kulak ( Stahl’s ear)
  • Büzülmüş Kulak
  • Büyük Kulak ( Makroita)
  • Kulak yokluğu (Microita)
  • Soru işareti Kulağı’ dır.

Bunun dışında ayrıca  kaza veya dış etkenlerden kaynaklanan, sonradan oluşan  kulak estetiği sorunları da vardır.  Kopmuş kulak, kulak yanığı, kulak memesi yırtılması , karnabahar ya da güreşçi kulağı gibi sorunları olan hastalara da  kulak estetiği ameliyatı uygulanarak başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı hastane ortamında uzman plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Yetişkin ve büyük çocuklarda lokal anestezi altında uygulanabilir,  ancak küçük çocuklar için genel anestezi uygulanması daha uygun olacaktır. Kepçe kulak estetiği ameliyatı öncesinde kişinin sorunları ve istekleri  doktor tarafından dinlenerek analiz edilmeli ve bu doğrultuda ameliyatta uygulanacak yöntemler planlanmalıdır. Operasyon soruna odaklı gerçekleştirilmelidir. Hangi yöntemler kullanılırsa kullanılsın kepçe kulak ameliyatı için kesi işlemleri kulak arkasından yapılır. Kıkırdak dokunun törpülenmesiyle uygun bölgelerden kıvrımlar verilerek kulağın yeniden şekillendirilmesi ve kulağın açık olan kısmının arkaya çekilerek  saçlı deriye daha yakın olması sağlanır. İşlemler bittikten sonra kulak arkasından  estetik dikişler yapılır. Kepçe kulak ameliyatı uygulanacak işlemlere göre yaklaşık 1 – 1,5 saat sürer.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Önceci

Kulak estetiği ameliyatından 1 hafta öncesinde kan sulandırıcı bir ilaç kullanılıyorsa bırakılması gerekir. Kan sulandırıcı etkisi olan E vitamini, bitki çayları gibi ürünler kullanılıyorsa  bunların da 1 hafta öncesinde kullanımına ara verilmelidir.  Ayrıca hasta  sigara kullanıyorsa kepçe kulak  ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı ve etkili olması için  sigarayı da ameliyattan 1 hafta öncesinde bırakmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak estetiği ameliyatı için hastaya lokal anestezi uygulanmışsa , hasta pansuman yapıldıktan sonra aynı gün evine dönebilir. Operasyondan bir gün sonra bu pansuman  doktorunuz tarafından değiştirilerek kulağın tümünü örtecek fakat  kulağı çok sıkmayacak şekilde bir saç bandı takılır. Bu saç bandını yaklaşık 3 hafta kadar sürekli kullanmak gerekir. Bu sayede  kepçe  kulak estetiği ameliyatında kulağı saçlı deriye yaklaştırmak amacıyla atılan dikişlere daha az yük binmiş olur. Ayrıca bu bant kepçe kulak ameliyatı sonrası  ilk günlerde oluşacak olan ödemi azaltacak  ve yatarken kulağın zemine sürtünmesini  önleyerek kulağın zarar görmesini engelleyecektir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrası ilk 1-2 hafta kulakta hissizlik olabilir. Bu durum zamanla düzelecektir. Kulak arkasına atılan dikişler eriyen estetik dikişler olduğu için dikiş alınması işlemine gerek yoktur. Dikişler 1 hafta sonra erimeye başlar ve yaklaşık 3 hafta sonra tamamen erimiş olur. Ameliyattan 1 hafta sonra  banyo yapılabilir.  Ameliyat sonrası 2-3 gün hafif ağrılar olmaktadır. Bu ağrılar daha çok baskılı pansuman ve sargıdan dolayı alın kısmında rahatsızlık olarak oluşur. Ancak hayat kalitenizi etkileyecek boyutta ağrılar değildir. Basit ağrı kesiciler kullanılarak ağrılar dindirilir. Kepçe kulak ameliyatında kesiler kulak arkasına atıldığı için yara izleri belli olmaz , zamanla da iyice kaybolur.

Kepçe Kulak Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Kepçe kulak ameliyatları yetişkinlerin yanı sıra çocuklara da uygulanmaktadır. Kulak gelişiminin tamamlanması ile birlikte 6-7 yaşlarında operasyon yapılabilmektedir. Erken yaşlarda yapılan kepçe kulak estetiği ileriki dönemlerde çocukların psikolojik sorun yaşamaması için son derece önemlidir. Bu uygulamayı genel sağlık durumu iyi olan ve kepçe kulak estetiği sorunu yaşayan kadın ve erkek herkes yaptırabilir.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Ankara Fiyatları

Kepçe kulak estetiği ameliyatında uygulanacak yöntemlere ve planlamaya göre operasyon fiyatları değişiklik göstermektedir.